Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTO Tarihi Binaların Çürüyüşünü Fotoğrafladı

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) İzmir’deki tarihi binaların nasıl çürüdüğünü fotoğrafları ile belgeledi. İzmir’deki tarihi binaların 2001 ve

Zamanb>İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) İzmir’deki tarihi binaların nasıl çürüdüğünü fotoğrafları ile belgeledi.

İzmir’deki tarihi binaların 2001 ve 2003 yıllarında çekilen fotoğraflarnı “Kaderine Terk Edilenler–2” adı altında düzenlenen sergide korunma altına alınan eserlerin her geçen gün nasıl yok olduğunu gözler önüne serdi. İZTO’nun zemin katında düzenlenen sergi ve öncesindeki basın toplantısına katılacaklarını bildirmelerine rağmen Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden hiç bir başkanın katılmaması tepki çekti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, asli görevleri olmamasına rağmen oda olarak, geçmişten günümüze gelmeyi başaran ve gelecek nesillere bırakmak zorunda oldukları eserlerin değişimlerini ve durumlarını aktararak, kent kültürüne katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. İzmir’in tarihinin 7–8 bin yıl öncesine dayandığını kaydeden Demirtaş, bu birikimi ve değerleri ortaya çıkararak korumanın, başta İzmirliler olarak, kentteki tüm kurum ve kuruluşların sorumluluğunda olduğuna dikkati çekti. “Sorumlu olarak sadece Belediyeleri, Koruma Kurullarını, Kültür Bakanlığını ve Valiliği görmek yanlış” diyen Demirtaş, belediye başkanlarının sergi ve basın toplantısına ilgi göstermemesini eleştirdi. Demirtaş, “Bu toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut ve Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak davetliydi. Sayın Piriştina dışında diğer başkanlar katılacaklarını bildirmişlerdi.” diye konuştu.

Kemeraltı’ndaki bir sokağı örnek olarak restore etmek için Konak Belediyesi’ne başvurduklarını ancak 4 yıldır bu girişimin sonuçlanmadığını kaydeden Demirtaş, gerekli izin alınamadığı için çalışmanın başlatılamadığını söyledi. Gazeteci Mehmet Ali Varış’ın çektiği 114 fotoğraftan oluşan sergide, İzmir’in değişik semtlerindeki tarihi eserlerin 2001 yılındaki ve 2003’deki durumları yansıtılıyor. Sergi 15 gün açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ito-tarihi-binalarin-curuyusunu-fotografladi_5353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!