Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Anıtlaşıyor

Başkan Piriştina, meydanlarda yapılan düzenlemeler ve yerleştirelen sanat eserleri ile kentin tam bir açıkhava müzesine dönüştürüldüğünü söyledi.

Yeni Asır
İzmir Anıtlaşıyor

b>Başkan Piriştina, meydanlarda yapılan düzenlemeler ve yerleştirelen sanat eserleri ile kentin tam bir açıkhava müzesine dönüştürüldüğünü söyledi.
Kensel göstergeleri disiplin altına almak için ülkemizde bir ilki gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, İlan Reklam Yönetmeliği'ni hazırlayıp uygulamaya koyarken peyzaj çalışmalarında da çok sayıda anıt ve heykel kullandı. Şehrin dört bir yanında oluşturulan rekreasyon alanlarını anıt ve heykellerle süsleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi 1999-2002 yılları arasında şehre 14 heykel ve anıt kazandırdı.

Süsleme
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina bugüne kadar şehrin değişik kesimlerine yerleştirilen anıt ve heykellerin meydan ve yeşil alanları sanat eserleriyle süslemek için başlattıkları çalışmanın bir ürünü olduğunu söyledi. Şehri heykel ve anıtlarla süslemeye devam edeceklerini ifade eden Piriştina, "Şehrin değişik semt ve meydanlarında hayata geçirdiğimiz sanat eserleriyle bir yandan bu toprakların zengin tarihine sahip çıkarken diğer yandan da İzmir'e ve İzmirlilere yakışan eserlerin şehre kazandırılmasını hedefliyoruz. Yeşil alanlarda ve meydanlarda bu tür sanat eserlerinin çoğaltılmasına yönelik gayretlerimizi bundan böyle de sürdürmeye kararlıyız. Önceleri Montrö Meydanı'na koymayı düşündüğümüz daha sonra 1. Kordon'daki Gündoğdu Meydanı'nda daha da güzel duracağına inandığımız heykeltraş Ferit Özşen'in yaptığı Cumhuriyet Anıtı'nı da 29 Ekim'de Gündoğdu Meydanı'nda İzmirlilerle buluşturacağız" dedi.

Rekreaskon alanları
1999 yılından bu yana şehrin değişik kesimlerinde oluşturduğu rekreasyon alanlarıyla 3 milyon 447 bin metrekare yeşil alan yaratan İzmir Büyükşehir Belediyesi Güzelbahçe'den Bostanlı'ya kadar uzanan sahil şeridini yeşillendirme çalışması başlattı. Başta 1. Kordon olmak üzere oluşturduğu yeşil alanlara yürüyüş bantları ve oturma gruplarının yanısıra anıtlarla da zenginleştiren Büyükşehir Belediyesi 1999-2002 yılları arasında 14 anıt eseri İzmirlilerle buluşturdu.


Nereye hangi anıt yapıldı?
- Meles'e Yalı Çapkını ve Homeros Anıtı
- Oyak Sitesi'ne Mehmetçik anıtı
- Kordon'a Dilek Ağacı
- Moda Merkezi'ne Mimar Kemalletin Heykeli
- Kemeraltı'na İzmir İktisat Kongresi Anıtı
- Fuar Kültürpark'a Nazım Hikmet Anıtı
- Konak Hasan Tahsin Anıtı yenilenmesi
- Talatpaşa Bulvarı Turan Güneş Anıtı yenilendi
- Mordoğan Atatürk Meydanı'na Atatürk Anıtı
- 9 Eylül Üniversitesi'ne Mahmut Esat Bozkurt Anıtı
- Bayraklı Symrna Meydanı'na Symrna Anıtı
- Cumhuriyet Meydanı'na dev meşaleler
- Karşıyaka'ya Halikarnas Balıkçısı Anıtıhttp://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-anitlasiyor_3685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!