Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Avrupa'nın Mobilya Üssü Oluyor

Alman mobilya devlerinden Kuvella ile 10 milyon euroluk bağlantı yapan İzmirli mobilyacılar, firmadan alacakları numunelere göre mobilya üretecek.<

Zamanb>Alman mobilya devlerinden Kuvella ile 10 milyon euroluk bağlantı yapan İzmirli mobilyacılar, firmadan alacakları numunelere göre mobilya üretecek.

İzmir, Avrupa’nın mobilya üssü oluyor. Almanya’nın 1 milyar 600 milyon euroluk cirosu olan Kuvella firmasından getirecekleri numunelere göre üretim yapacak olan İzmirli firmalar, ilk etapta 10 milyon euroluk anlaşma sağladı. Bu rakamın 20–30 milyon euroya çıkabileceğini ifade eden İzmir Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ve İzmir Mobilya ve Malzemeleri Sanayi ve Dış Ticaret AŞ (İZMAŞ) Başkanı Mustafa Kara, Avrupa piyasalarını ele geçirecek fiyat ve kaliteye sahip olduklarını ifade etti. İsrail, Ortadoğu, BAE ve Dubai gibi ülkelere ihracatın devam ettiğini belirten Kara, artık hedefin Avrupa olduğunu açıkladı.

Yıllık 1 milyar 600 milyon euroluk cirosu olan Alman Kuvella mobilya firmasına yıllık 10 milyon euroluk satış yapılacağını anlatan Kara, bu rakamın 20–30 milyon euroya çıkabileceğini söyledi. Bunu sağlamak için Almanya’ya görüşmelere gideceklerini ifade eden Kara, “Orada piyasayı araştırıp siparişleri alıp geleceğiz. İç piyasa tıkandı, mobilya sektörünün hareketli olması gerektiği dönemde yaprak kımıldamıyor.” dedi.

Bin mobilyacının İzmir için yeterli olduğunu ancak 9 bin 800 üyenin fazla olduğunu anlatan Kara, işgücünün ve hammaddenin ucuz olduğu mobilya sektörünü stil ve moda açısından da daha ileri noktalara taşımak için güzel sanatlar fakültesi öğrencilerine yönelik mobilya tasarım yarışmaları düzenleyeceklerini ifade etti.

125 üyenin 1’er milyar lira vererek kurduğu İZMAŞ, 400–500 milyar liralık tanıtım çalışması yaptı. Yunanistan’da kurduğu teşhir salonuyla bu ülkede Türkiye’den daha fazla tanınan İZMAŞ’a çok sayıda mobilyacının üye olmak için müracaat ettiğini anlatan Kara, “Ancak Yunanistan’daki teşhir salonunu kapattık. Buna ülkemizden, özellikle Ankara ve İnegöl’den getirilen kalitesiz ve kötü mobilyalar sebep oldu. Şu anda Almanya’da bir şube açmayı düşünüyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-avrupanin-mobilya-ussu-oluyor_5352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!