Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İzmir Belediyelerine Yapılan İncelemeler de Şikayet Üzerine"

Kamu İhale Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın organlarında ve özellikle Ege Bölgesi yerel basınında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bazı parti yetkililerine atfen ''Kamu İhale Kurumu'nun İzmir belediyelerince yapılan ihaleleri iptal ettiği, projeleri geciktirdiği, İzmir'le ilgili ihaleleri mercek altında tuttuğu,

yapi.com.tr / AA
"İzmir Belediyelerine Yapılan İncelemeler de Şikayet Üzerine"

Kamu İhale Kurumu (KİK), İzmir belediyelerine yönelik yapılan incelemelerin şikayet üzerine başlatıldığını açıkladı. Kamu İhale Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın organlarında ve özellikle Ege Bölgesi yerel basınında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bazı parti yetkililerine atfen ''Kamu İhale Kurumu'nun İzmir belediyelerince yapılan ihaleleri iptal ettiği, projeleri geciktirdiği, İzmir'le ilgili ihaleleri mercek altında tuttuğu, iktidarın Kamu İhale Kurumu eliyle İzmirli yerel yöneticilerin iş yapmalarını engellediği'' şeklinde haberler yayınlandığı hatırlatıldı. Açıklamada, KİK'in temel prensibinin, siyasi içerikli bu tür beyanlara karşı cevap vermemek olmakla birlikte, söz konusu beyanların belirli aralıklarla sürekli tekrarlanması, Kuruma yönelik ifadelerin ağırlığı, iddia edilen hususların Kurumun itibarıyla birlikte, Kurumda görev yapanların tarafsızlığını, dürüstlüğünü ve ülke sevgisini de sorgulayıcı nitelikte olması karşısında herhangi bir gerçekliği olmayan bu iddialara karşı bir açıklama yapılması gereğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

Kamu İhale Kurumunun, temel görevinin kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak olduğu, bu kapsamda Kuruma kamu alımları alanını düzenlemek yanında, ihale sürecindeki şikâyetleri inceleme görevinin de verildiği ifade edilen açıklamada, hassas bir alanda faaliyet gösteren Kurumun, Kamu İhale Kanununun 53. maddesi hükmü çerçevesinde idari ve mali yönden özerk olup, inceleme görevini yerine getirirken bağımsız olan Kamu İhale Kurumuna, Kurum kararlarını etkilemek amacıyla hiçbir organ, makam, merci ve kişinin emir ve talimat veremeyeceği belirtildi.
    
İncelemeler şikayet üzerine yapılıyor
    
Kamu İhale Kanununa göre, ihale sürecindeki hukuka aykırı işlem ve eylemler nedeniyle bir hak kaybına veya zarara uğradığını veya uğramasının muhtemel olduğunu iddia edenler tarafından yapılabilen şikayet başvurularının bir hak arama yolu olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi.
    
''Bu hak arama yolu dışında Kamu İhale Kurumunun, herhangi bir ihaleyi kendiliğinden inceleme konusu yapması hukuken mümkün olmayıp, İzmir belediyelerine yönelik olarak yapılan incelemeler de şikâyet üzerine yapılan incelemelerdir. Şikayet başvurusu olması durumunda ihale sürecinin uzaması ise, diğer hak arama yollarında da olduğu gibi sistemin özelliğinden kaynaklanmakta olup, aynı süre kaybı İzmir Belediyeleri dışındaki idareler için de geçerlidir. Öte yandan, Kamu İhale Kurumuna yapılan şikâyetlere ilişkin olarak, karar alma süreleri ve Kurulun alabileceği karar türleri Kamu İhale Kanununda ayrıntılı şekilde belirlenmiştir. Bu kapsamda, herhangi bir şikâyet başvurusu üzerine Kurulca yapılan inceleme sonucunda, şikâyet başvurusunun reddi yanında, hukuka aykırı işlemin ihaleyi yapan idare tarafından düzeltme yapılması yoluyla giderilebileceği durumlarda düzeltici işlem, düzeltici işlemle giderilemeyecek hukuka aykırılıkların tespiti durumunda ise ihalenin iptali yönünde karar verilebilmektedir.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-belediyelerine-yapilan-incelemeler-de-sikayet-uzerine_85537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!