Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Büyükşehir'in Eli Uzadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi sorumluluk alanı içinde olmayan ancak dereler kanalıyla körfezi kirletmeye devam eden Yelki, Çamlıköy ve Harmand

Yeni Asır
İzmir Büyükşehir'in Eli Uzadı

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi sorumluluk alanı içinde olmayan ancak dereler kanalıyla körfezi kirletmeye devam eden Yelki, Çamlıköy ve Harmandalı beldelerinin kanalizasyon şebekeleri için ihaleye çıktı.
Yelki ve Çamlıköy beldelerinin kanalizasyon şebekelerinin Çamlıçay Deresi aracılığıyla körfeze akması İZSU Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi.

İki yeni ihale
Körfeze akan atıksuyun Güzelbahçe Kollektörü'ne bağlanarak Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırılması için İZSU Genel Müdürlüğü ihaleye çıktı. Diğer yandan da Harmandalı beldesinden akan kirliliğin körfeze ulaşarak kirlilik yaratmasını önlemek amacıyla proje geliştiren Büyükşehir Belediyesi beldeden gelen kanalizasyon sularının Büyük Çiğli Egekent Kolektörü aracılığıyla Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne bağlanması için ihale açtı.
Yelki, Çamlıçay ve Harmandalı beldelerinin kanalizasyon şebekesinin Büyük Kanal Projesi'ne dahil edilmesi çalışmasının yaklaşık 5 ay içinde tamamlanacağı belirtilirken projenin belediyeye 566 milyar 414 milyon liraya malolacağı açıklandı.

2 yılda tamamlandı
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın göreve gelmesiyle birlikte Büyük Kanal Projesinde yapılan revizyon sonucunda 20 yılda bitmesi öngörülen iş iki yılda tamamlandı. Güzelbahçe'den başlayıp Sasalı mevkiinde bulunan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisine kadar yaklaşık 65 kilometrelik bir sahil şeridinde atıksuların körfeze ulaşabildiği tek bir nokta kalmayacak şekilde tüm atıksuların Güzelbahçe ve Çiğli Arıtma Tesislerinde arıtıldıktan sonra körfeze deşarj edilmesini sağlayacak sistem tamamlandı. Atıksulardan arındırılmış dere yatakları da sadece yağmur ve yüzey sularını taşıyacak güvenli su yolları haline dönüştürüldü. Böylece İzmir Atıksu altyapısı itibari ile gelişmiş ve çağdaş metropollerle yarışabilecek konuma ulaştı.


İmalatına 1998 yılında başlanan İzmir'in kuzeybatısındaki İzmir Çiğli Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanarak devreye sokuldu. İzmir'in Güneybatı aksındaki Güneybatı Atıksu arıtma tesisi tamamlandı. Bugüne kadar proje kapsamında muhtelif çaplarda toplam 180 bin 451 metre uzunluğunda kolektör hattı imalatı yapıldı. Bunun 109 bin 065 metresi 1999-2002 yıları arasında gerçekleştirildi. Proje kapsamında 4 büyük pompa istasyonundan Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı ve Gümrük Pompa İstasyonları) ihalesi 1996 yılında yapılan Gümrük Pompa İstasyonu tamamlanarak devreye alındı. Mevcut Kanalizasyon Şebekelerine ilave olarak yaklaşık 290 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi imalatı yapıldı. İzmir genelinde toplam uzunluğu 159 kilometreyi bulan 61 derenin ıslah çalışması tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehirin-eli-uzadi_3606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!