Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir' de Bulvarlara Yeni Düzen

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Cemal Sümengen, deforme olan yolun yeniden asfaltlanacağını, modern aydınlatma direkleri dikil

Yeni Asır
İzmir' de Bulvarlara Yeni Düzen

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Cemal Sümengen, deforme olan yolun yeniden asfaltlanacağını, modern aydınlatma direkleri dikileceğini, altyapının düzenleneceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çift yön uygulamasının benimsenmesiyle kentin büyük ölçüde trafik yükünü çeken Fevzipaşa ve Gazi Bulvarlarında düzenleme çalışmalarına başladı. Fen İşleri Daire Başkanı Cemal Sümengen, her iki bulvarda İzmir'e yakışan bir düzenleme yapacaklarını, görüntü kirliliği oluşturan elektrik, telefon kablolarının yeraltına alınıp orta refüjdeki yeşil dokunun zenginleştirileceğini açıkladı.

Teller yeraltına
Çalışmalar kapsamında İZSU, yağışlı havalarda biriken yağmur sularını denize ulaştırmak için yola paralel yağmur suyu kanalları döşenmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi de yolun her iki yanındaki toplam 1 kilometre uzunluğundaki kaldırımlara wash beton döşeyecek. Görüntü kirliliği yaratan elektrik ve telefon tellerinin yeraltına alınıp deforme olmuş betonerme direklerin kaldırılacağını belirten Sümengen, "Her iki bulvarın altyapısı baştan sona elden geçirilecek. Cadde boyunca modern aydınlatma direkleri yerleştirilirken orta refüj çimlendirilecek" diye konuştu.
Yağmursuyu kanal çalışmasının bitmesiyle birlikte yol boyunca deforme olan bölümlerde tekrar asfaltlama çalışması yapılacak. Cadde üzerindeki otobüs durakları ve cepler elden geçirilerek, uygun yerlerde araç cepleri bırakılacak.

Geçici lambalar
Geçen Ocak ayında deneme amaçlı başlatılan daha sonra Ukome ve İl Trafik Komisyonu kararlarıyla kesinleşen çift yön uygulaması ile ilgili geçici olarak konulan trafik işaret ve lambaları sabitleştirilecek.
Yaya geçitleri tekrar elden geçirilip bulvarlar İzmir'e yakışan, çağdaş mekanlar haline dönüştürülecek. Yapılan kalıcı düzenlemelerle hem araç hem de yaya bakımından trafik akışı daha da güvenli hale getirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen Merkezi Alan Trafik Düzenleme Projesi kapsamında bundan böyle Gazi ve Fevzipaşa Bulvarları sahilden iç kısma, iç kısımdan da sahile 5'er şerit olarak hizmet verecek.

Yeşil dalga sistemi
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Karabağlar Yeşillik Caddesi ve Karşıyaka Yalı Caddesi'nde olduğu gibi Fevzipaşa ve Gazi Bulvarları'nda da yeşil dalga sistemine geçilecek. Yaklaşık birer kilometre uzunluğundaki her iki bulvar üzerinde de 7'şer tane trafik lambası bulunuyor. Uygulamaya başlandıktan sonra oluşacak hıza göre bulvarlar üzerindeki hız limiti belirlenecek. Yeşil dalga sistemi sayesinde belli bir süratte ilerleyen araçlar hiç kırmızı ışığa yakalanmadan 7 trafik lambasından da geçiş yapabilecek. Bu da bulvarlar üzerinde akışkan bir trafiğe olanak sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-de-bulvarlara-yeni-duzen_4164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!