Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Delik Çelik İçin 4 Alıcı

İş Bankası, çoğunluk hisselerini elinde bulundurduğu Ege'nin lokomotif şirketlerinden İzmir Demir Çelik'in satışı için düğmeye bastı. İş Bankas

Yeni Asır
İzmir Delik Çelik İçin 4 Alıcı

b>İş Bankası, çoğunluk hisselerini elinde bulundurduğu Ege'nin lokomotif şirketlerinden İzmir Demir Çelik'in satışı için düğmeye bastı. İş Bankası Yönetim Kurulu, Borsa'ya gönderdiği açıklamada Banka'nın İDÇ'deki hisselerinin tamamı veya bir kısmını satın almak için 4 yatırımcıdan teklif alındığını duyurdu. Açıklamada bu teklifler ve gelebilecek yeni tekliflerle ilgili 'ayrıntılı' görüşmeler yapılması konusunda Banka Genel Müdürlüğü'nün yetkili kılındığı belirtildi.

3'ü yurtdışından
Yönetim Kurulu, teklif veren 4 firmanın ismi konusunda bir açıklamada bulunmazken bu tekliflerin 3'ünün yurtdışından geldiği öğrenildi. Yerli talipli için de Karabük Demir Çelik'te ortaklığı bulunan Yolbulan Grubu'nun adı geçiyor. Yolbulan Grubu ortaklarından Mutullah Yolbulan, bu konuda herhangi bir açıklama yapmak istemediğini belirtti.
İDÇ üst düzey yönetiminden bir yetkili, teklif veren gruplar içinde bir ABD'li bir de Uzakdoğulu şirketin bulunduğu bilgisini verdi. İDÇ'nin satış kararının İş Bankası'nın bankacılık ve sanayi iştiraklerini birbirinden ayırma stratejisi çerçevesinde verildiğini belirten İDÇ Murahhas Azası Samim Sivri, "Bankacılık Yasası da bunu zorunlu kılmış ve 7 yıllık bir süre verilmişti. Satış konusundaki görüşmeleri İş Bankası Genel Müdürlüğü yürütüyor" dedi.
İş Bankası'nın İDÇ'deki hisse oranı yüzde 55 civarında. Yüzde 35'i halka açık olan İDÇ'nin diğer büyük ortakları ise yüzde 5'erlik paylarla Egeli Sivri ailesi ve Suudi Arabistan kökenli Al Raji Grubu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-delik-celik-icin-4-alici_7799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!