Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir 'Emekli Cenneti' Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önderliğinde kentin sağlık profilini oluşturabilme çalışmaları başlatıldı. İlk sonuçlar arasında en dikkat çekici bölüm, yoğun "emeklilik göçü" alan kent nüfusunun hızla yaşlanması oldu.

Cumhuriyet EGE
İzmir 'Emekli Cenneti' Oldu

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önderliğinde kentin sağlık profilini oluşturabilme çalışmaları başlatıldı. İlk sonuçlar arasında en dikkat çekici bölüm, yoğun "emeklilik göçü" alan kent nüfusunun hızla yaşlanması oldu. İzmir'de yaşlı nüfusun en yoğun yaşadığı bölgeler Karaburun, Foça, Urla ve Güzelbahçe olarak belirlendi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'ne üye olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin girişimiyle oluşturulan Sağlıklı Kent Platformu, İzmir'in "sağlık" profilini çıkarma yolunda ilk toplantısını gerçekleştirdi. "Daha sağlıklı bir kent yaratmak" ve "Refah seviyesini artırmak" için Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Ağı kapsamında yapılan çalışmaların, İzmir'in EXPO adaylığına da katkı sağlayacağı bildirildi.

İlginç verilerin saptandığı "İzmir'in sağlık profili" araştırmasındaki ilk sonuçlarından bazıları şöyle:

- İzmir'de 1940'lı yıllardan sonra hızlı bir nüfus artışı yaşanmaya başladı. 1950'de 12 bin olan gecekondu sayısı 240 bine ulaştı.

- Büyük Kanal Projesi'nin devreye girmesinden sonra İzmir Körfezi'nde ciddi oranda temizlenme yaşandı ve körfezdeki balık çeşitleri arttı.

- Planlanan Çamlı Barajı, Efemçukuru'nda altın madeni nedeniyle risk altında. Tahtalı Barajı ise, su toplama havzasının genişliği nedeniyle ikincil risk altında.

- 2004 verilerine göre Ege Bölgesi'nde bulunan 1 milyon 798 bin motorlu taşıtın 674 bini İzmir'de

- Entegre ulaşım, deniz ve metro taşımacılığına olan talebi artırdı.

- Otopark konusunda sıkıntı yaşanıyor, kaldırımlar otopark olarak kullanılıyor.

- Kent, hızla yaşlanıyor. Yoğun emeklilik göçü alan İzmir'de yaşlı nüfusun en yoğun yaşadığı bölgeler Karaburun, Foça, Urla ve Güzelbahçe. Kentteki huzurevi kapasitesi yetersiz. Kamuya ait huzurevlerine yerleşmek için sıra bekleyen 2 bin kişi bulunuyor. Bu kişilere ortalama 7- 8 yılda sıra geliyor. İzmir'de toplam 619 yatak kapasiteli özel bakımevlerinin yüzde 80'i boş durumda. Bunun en büyük nedeni de ücretlerinin yüksek olması.

- Hastanelere başvuranlar, en çok üst solunum yolu enfeksiyonu, hipertansiyon ve diyabet sıkıntısı yaşıyorlar.

- Süregelen hastalığı olanların yüzde 34.7'si dolaşım ve solunum sistemi sorunları yaşarken, yüzde 9.7'si ise diyabet hastası.

- Sigaraya başlama yaşı 15- 19. Yüzde 50.2'lik bölüm bu yaş grubunda sigaraya başlarken, onu yüzde 30.5 ile 20 ­ 29 yaş grubu, yüzde 10.8 ile ise 10 ­ 14 yaş grubu izliyor. İçilen sigara miktarı günde ortalama bir paket. İzmir'de hayatında en az 1 ay süreyle sigara kullananların oranı yüzde 45.6. Ev içinde sigara içme sıklığı yüzde 63.7.

- 220 aile çocuk evlat edinmek için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda sıra bekliyor. "Koruyucu aile" olma konusunda İzmir, Türkiye birincisi. Ocak- Ekim 2007 döneminde İzmir'de 117 aile 128 çocuğa "Koruyucu ailelik" yaparken bu sayı 2006 yılında 71 aile ve 76 çocuk olarak gerçekleşmişti. "Koruyucu ailelik"te İzmir'i Kayseri, Ankara, İstanbul ve Bursa şehirleri izliyor.

- İzmir, Türkiye'nin turizm pastasından sadece yüzde 3.9 pay alıyor.

- İzmir'de gelen turistlerin yüzde 48'i deniz yolunu tercih ederken, ağırlığı İtalyan, İngiliz, Alman ve Fransız turistler oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-emekli-cenneti-oldu_58169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!