Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir EXPO'yu Alırsa, AKP de İzmir'i Alır!

Dünyanın en büyük organizasyonu olan (olimpiyatlardan da dünya futbol şampiyonasından da daha büyük) EXPO 2015 için Milano ile çekişen İzmir ipi göğüslediği takdirde, AKP İzmir'i de fethetmiş demektir. Haberiniz olsun.

Milliyet Gazetesi/Meral TAMERaşbakan Erdoğan, AKP'nin 22 Temmuz'daki seçim başarısının hemen ertesinde parti teşkilatına seslenmiş ve 2009 martında yapılacak yerel seçimler için şu hedefi koymuştu:

"İzmir'i, Diyarbakır'ı, Eskişehir'i, Edirne'yi istiyorum!"

AKP'lilerin İzmir'i almak için nasıl da var güçleriyle ve en üst düzeyde çalıştıklarını, İstanbul-Paris yolunda öğrenme fırsatı buldum. Ve dünyanın en büyük organizasyonu olan (olimpiyatlardan da dünya futbol şampiyonasından da daha büyük) EXPO 2015 için Milano ile çekişen İzmir ipi göğüslediği takdirde, AKP İzmir'i de fethetmiş demektir. Haberiniz olsun.

Abdullah Gül başrolde
EXPO'yu düzenleyen BIE'nin (Uluslararası Sergiler Bürosu) merkezi Paris'te. 31 Mart 2008'de açıklanacak karar öncesinde İzmir ve Milano ile ilgili son sunumları izlemek üzere, Dışişleri Bakanlığı'nın davetlisi olarak 70 kişilik İzmir EXPO heyetiyle birlikte Paris'teyiz.

Davet sahibi resmi olarak Dışişleri Bakanlığı, ama aslında bu işin bayraktarlığını bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapıyor. Zaten Paris'teki heyetin başında hazır ve nazır; sunumlardan birini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaparken, diğerini de bizzat Gül yaptı.

Dışişleri Bakanlığı

Yıl 2004. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçılarla birlikte Yunanistan'da. Görüşmeler sırasında Yunanlılar, Selanik'in de EXPO'da yarıştığını, ancak İspanya'nın kazandığını söyleyince Tüzmen, heyet üyelerine "Biz neden EXPO'ya aday olmuyoruz" diyor. Heyette bulunan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, aday olabilmek için BIE'ye Dışişleri Bakanlığı nezdinde üye olunması gerektiğini, İzmir olarak 10 yıldır bu işin peşinde oldukları halde bunu hiçbir hükümete anlatamadıklarını söylüyor.

Tüzmen, Yunanistan dönüşü konuyu Bakanlar Kurulu'na getiriyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül derhal İzmir heyetini makamına kabul ederek görüşüyor ve ardından da Türkiye'nin EXPO'ya üye olması için talimat veriyor. Böylece 2004'te Türkiye EXPO üyesi oluyor, hemen ardından da hükümetin, İzmir'in EXPO'ya aday gösterilmesi kararı yayınlanıyor.

Bu gelişmeleri yakından izleyen Antalya'nın başarılı ve dinamik AKP'li Belediye Başkanı Menderes Türel, rotayı İzmir'den kendi kentine çevirmeye uğraşsa da sonuç alamıyor.

Üvey evlat İzmir
Turgut Özal'ın başbakan olduğu dönemde, 80'li yılların ortalarından beri Ankara tarafından üvey evlat muamelesi gördüğünü düşünen İzmirli, EXPO 2015'i kentin yeniden yapılanması ve eski parıltılı günlerine yeniden dönmesi için önemli bir fırsat olarak görüyor. Bu yüzden de yerel ve mülki erkanıyla, iş alemiyle, üniversitesiyle, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla bu projeye baş koymuş, dört elle sarılmış durumda.

EXPO gerek yayıldığı alan ve ziyaretçi sayısı, gerekse açık kalma süresi açısından dünyanın en büyük organizasyonu. EXPO 2015 İzmir'de düzenlendiği takdirde, 6 ay açık kalacak fuar süresince kenti 15 milyonu yerli, 6.5 milyonu yabancı 21.5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Bu çerçevede yapılması gereken büyük çaplı konaklama, altyapı ve ulaşım yatırımları için telaffuz edilen rakam 16 - 20 milyar dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-expoyu-alirsa-akp-de-izmiri-alir_57667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!