Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir Konut Fiyatlarında İstanbul ve Ankara'yı Solladı

İzmir, son 1 yılda konut fiyatlarında yaşanan artışla 3 büyük il arasından öne çıktı. İzmir’deki fiyat artışları Ankara ve İstanbul’un çok önünde. Karşıyaka’da bir yılda fiyat artışı yüzde 60’a ulaştı.

yapi.com.tr
İzmir Konut Fiyatlarında İstanbul ve Ankara'yı Solladı

Reidin 2018 yılında konut pazarında yaşanan fiyat değişimlerini inceledi. Son dönemde hem İstanbullu müteahhitlerin hem de yerel firmaların ardı ardına yeni projeler başlattığı İzmir, fiyat artışında ilk sıraya yerleşti. İstanbul İzmir Otoyolu projeleri gibi dev projeler İzmir’e olan ilgiyi artırdı.

Yaşanan fiyat arışında ulaşım projelerinin en belirleyici faktör olduğunu ifade eden Reidin CEO’su Kerim Alain Bertrand, İzmir’de markalı konutlarda en yüksek artışın yüzde 60.3’lük oranla Karşıyaka olduğunu söyledi. Bertrand, “Bölgedeki konut satış fiyatlarındaki yükselişte Karşıyaka Tramvay Hattı’nın 2017 yılında hizmete açılmasının etkili olduğu düşünülebilir” diye konuştu.

Fiyatlar en çok Zeytinburnu'nda arttı
İstanbul pazarı hakkında da konuşan Bertrand, “Markalı konutlarda geliştirici satış fiyatlarındaki artışın en yüksek olduğu İstanbul ilçesi Zeytinburnu. Zeytinburnu’nda satış fiyatlarının yükselmesinde, bölgede yapılan markalı konut projelerinin ve ulaşım imkanlarının artmasının etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca, Avrasya tüp geçidi ile Zeytinburnu ve anadolu yakası arasındaki ulaşım sorununun çözülmesi de bu artışta etkili olabilecek diğer faktörler arasında. Markalı konutlarda geliştirici satış fiyatlarındaki düşüşün en etkili olduğu ilçe ise Ataşehir. Ataşehir’de yaşanan düşüşte Üsküdar, Ümraniye gibi çevre ilçelerde artan inşaat projelerinin etkisi olduğu görülüyor” açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşüm fiyatları artırdı
Ankara’da Yenimahalle, Keçiören, Etimesgut gibi şehir merkezine yakın ilçelerde geliştirici satış fiyatlarındaki artış oranları birbirine çok yakın durumda olduğunu söyleyen Bertrand, bu ilçelerde gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri ve planlı şehirleşme çalışmalarının ilçelerde yaşanan fiyat artışının neden olduğunu kaydetti.

Kadıköy ve Kağıthane'de düşüş
Emlak Kulisi'nde yer alan haberde verilere göre, göre 2. el konut pazarında hem kira hem de satışta geriledi. Kentsel dönüşüm projelerinin yoğun olduğu ve birçok projenin yarım kaldığı Kadıköy ile Kâğıthane düşüşte ilk sırada yer aldı. Konut satış fiyatları son 1 yılda fiyatlar Kağıthane’de yüzde 10.31, Kadıköy’de yüzde 7.44, Sultangazi’de 5.31, Gaziosmanpaşa’da 4.27, Sultanbeyli’de 2.76 düştü. Kira düşüşünde ise Kadıköy yüzde 7.62 ile ilk sırda yer alırken, onu yüzde 4.23 ile Kâğıthane, yüzde 3.50 ile Sultangazi, yüzde 3.13 ile Gaziosmanpaşa ve yüzde 1.77 ile Esenler takip etti. Sıfır konutlarda fiyat düşüşleri daha az yaşandı. Ataşehir’de yüzde 2.7, Bahçelievler’de yüzde 2 düşüş oldu.

2. el konutta İzmir yine önde
REIDIN tarafından yapılan analize göre 2. el pazarda da tablo değişmiyor. İzmir yine ilk sırada. 2. el konut pazarında İzmir Aliağa’da 1 yılda konut satış fiyatı yüzde 21.40, Karabağlar’da yüzde 19.79, Bornova’da yüzde 16.62, Karşıyaka’da yüzde 16.14, Torbalı’da yüzde 15.43 arttı. İstanbul ilk sırada yüzde 14.74 ile Bakırköy var. Bakırköy’ü yüzde 14.69 ile Beykoz, yüzde 10.04 ile Beşiktaş izledi. Başkentte ise Keçiören’de satış fiyatı 1 yılda yüzde 6.05, Yenimahallede yüzde 5.92 arttı. (Reidin 2. el konut pazarında 2017 ve 2018’in ilk 10 aylık fiyat ortalamalarını üzerinden değerlendirme yapıp, 1087 projenin ortalamasını aldı.)

Kira artışı yüzde 20'ye ulaştı
3 büyük ilde 2.el konut pazarında kira artışında İzmir Aliağa yüzde 20.08 ile birinci. Menemen’de yüzde 14.55, Karşıyaka’da yüzde 13.25, Bornova’da yüzde 13 arttı. İstanbul’da ise Bakırköy’de yüzde 9.58, Eyüp’te 6.91, Bayrampaşa’da yüzde 5.73 artış oldu. Ankara’da Etimesgut’ta kiralar yüzde 13.69, Yenimahalle’de yüzde 8.98 oranında artış kaydetti.

İzmir’de markalı konutlarda en yüksek artışın yüzde 60.3 ile Karşıyaka olduğunun altını çizen Bertrand, “Yükselişte tramvay hattının hizmete alınması etkili oldu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-konut-fiyatlarinda-istanbul-ve-ankarayi-solladi_169472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!