Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Körfezi AB Standartını Yakaladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, İzmir Körfezi’nde 11 noktadan alınan su örneklerinin AB düzeyine çıktığını söyledi. Büyük Kanal P

NTV-MSNBC
İzmir Körfezi AB Standartını Yakaladı

b>İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, İzmir Körfezi’nde 11 noktadan alınan su örneklerinin AB düzeyine çıktığını söyledi.
Büyük Kanal Projesi’nin tamamlanması ve Ragıp Paşa Dalyanı’nın yıkılmasıyla İzmir Körfezi’nde su kalitesinin yükseldiği, 11 noktadan alınan su numunelerinin AB standartlarına ve Türkiye’de geçerli olan Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’ne uygun olduğu belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, yaptığı açıklamada, Körfez’de su kalitesinin incelenmesi amacıyla 17 Ocak 2001 tarihinden itibaren 5 noktada yüzeyden ve dipten deniz suyu numuneleri alındığını belirterek, alınan numunelerde “askıda katı madde, kolibasili ve bulanıklık” düzeylerinin araştırıldığını kaydetti.

Güneybatı Arıtma Tesisleri’nin devreye alınmasıyla, numune alınan nokta sayısının 2002 Temmuz ayından itibaren 11’e çıkarıldığını dile getiren Piriştina, alınan su örneklerinin Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarında analiz ettirildiğini bildirdi. Piriştina, şunları söyledi:
“İstasyonlarımızdan her ay düzenli numuneler alırız. Geçtiğimiz günlerde aldığımız sonuçlar bizi oldukça mutlu etti. Çünkü elde edilen veriler, körfez suyu numunelerinin AB normlarına uygun olduğunu ortaya koydu. Sadece Meles Deresi çıkışında standarda ulaşılamadı. Avrupa Yüzme Suyu Standardı’nın çok üzerinde, güzel değerler çıktı. Örneğin, kolibasili standardı 100 mililitrede minimum 100, maksimum 2 bin iken, Kale Feneri Çakal Burnu arasında, Göztepe Feneri’nde ve Özdilek Alışveriş Merkezi açığında son ölçümler sıfır çıktı. İlk ölçümlerde 2 bin değeri elde edilmişti. Askıda katı madde değerlerinin 30’un üzerinde olması sakıncalı iken, bizim verilerde en yüksek oran 6 olarak belirlendi. Bulanıklık değerleri yönetmelikte (doğal deniz rengi) olarak tanımlanır, bizim numunelerdeki renk de yönetmeliklere uyuyor.”

KONTROL YÖNETMELİĞİNE DE UYGUN
Elde edilen verilerin Türkiye’de geçerli olan Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’ne de uygun olduğunu belirten Piriştina, şöyle devam etti:
“Alınan son veriler göstermiştir ki, İzmir Körfezi hem AB standartlarına, hem de Türkiye standartlarına uygundur. Artık körfezimizin suyu temizdir. Bu hem gözle, hem de laboratuvar sonuçlarıyla kanıtlanmıştır. İzmir Körfezi’nde artık kentlimiz denizle barıştı, denizle buluştu. Bugün İzmirli artık (denizim var) diyebilme mutluluğu içindedir.”
Yeniden temizlenerek, kent hayatına ayrı bir hava kazandıran İzmir Körfezi’nin, çok sayıda uluslararası deniz organizasyona ev sahipliği yapacağını dile getiren Piriştina, “Körfez çok iddialı, dünyanın sayılı etkinliklerinin merkezi haline gelecek. Yelkenden sörfe, deniz formulasından açık yat yarışlarına kadar dizi halinde düzenlenecek deniz etkinlikleri konusunda çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-korfezi-ab-standartini-yakaladi_7667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!