Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir Kuş Cenneti Özelleştiriliyor

İzmir Kuş Cenneti Özelleştiriliyor

NTV
İzmir Kuş Cenneti Özelleştiriliyor

ürkiye’de bulunan 455 kuş türünden 235’ini barındıran İzmir Kuş Cenneti’ni de kapsayan Çamaltı Tuzlası’nı 27 yıllığına kiralamak için çalışmalar başladı. Tekel’e ait Kaldırım, Kayacık ve Yavşan tuzlalarının satışından sonra Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İzmir Kuş Cenneti’nin de içinde bulunduğu Çamaltı Tuzlası’nı 27 yıllığına kiralamak için çalışmalara başladı.

Ancak uzmanlar, özelleştirme konusunda endişeli. Uzmanlar, Çamaltı Tuzlası’na talip olacak şirketlerin, tuz üretimine öncelik vererek buradaki ekolojik sisteme zarar vermesi olasılığı üzerinde duruyor.

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulamaları ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Burayı aldıklarında bir yıl çalıştırıp ertesi yıl ‘Ben geçen sene zarar ettim, şu bölgelere su basmayacağım’ deme lüksleri yok. Çünkü Çamaltı Tuzlası içinde kuş cenneti alanı yapay olarak elde edilmiş bir sulak alandır. Böyle olunca da flamingoların üreme alanı kaybolmuş oluyor. Kaldı ki, bu kuş Tuz Gölü ve Çamaltı Tuzlası’nda ürüyor. Bu olumsuzluklar, bırakın bilim çevrelerini, AB’ye girme sürecinde Türkiye’yi de güç durumda bırakır” dedi.

Türkiye’de bulunan 455 kuş türünden 235’ini barındıran İzmir Kuş Cenneti’ni de kapsayan Çamaltı Tuzlası, soyu tükenmekte olan pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

ÖİB’in önümüzdeki günlerde kiralama şartnamesini yayınlayarak ihaleye çıkması bekleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-kus-cenneti-ozellestiriliyor_45449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!