Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay Metrosu’nda Son Durum

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına devam ettiği Narlıdere Metrosu'nda kazı çalışmalarına hız kazandıracak TBM adı verilen iki adet tünel açma makinesinden ilki yer altına indirildi.

yapi.com.tr
İzmir Narlıdere-Fahrettin Altay Metrosu’nda Son Durum

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımı kolaylaştırarak trafiğe yeni bir nefes olmaya hazırlanan Narlıdere Metrosu’ndaki yapım çalışmalarına, 2 adet Tünel Açma Makinesi (TBM) ile hız verecek. TBM’ler kullanılarak derin tünel tekniği ile yapılacak hatta, çalışmalar sırasında oluşacak muhtemel trafik alt yapı ve sosyal yaşam sorunları da minimuma indirilecek. Modern tünel açma makineleri, aynı zamanda daha güvenli bir tünel inşaatına da olanak verecek.

450'şer tonluk iki dev
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Narlıdere metrosu inşaatı sırasında çift tüpte çift TBM ile çalışacak. Uzman ekip tarafından tünel girişlerine indirilmeye başlanan TBM parçaları, burada yeniden kurularak kazı çalışmalarına hazır hale getirilmiş olacak. 100 metre uzunluğa sahip ve 6.6 metre çapındaki 450’şer tonluk ilk TBM’in kesici kafa ünitesi, Balçova istasyonu tünel girişine monte edildi. Ramazan Bayramı sonrasında test çalışmalarının başlaması öngörülen TBM’ler, günde ortalama 20 metre kazı da yapacak.

Dünyada gelişmiş tünelcilik faaliyetleri içinde önemi giderek artan TBM'ler, fonksiyonları sebebiyle “Yer altı tünel fabrikası” olarak da nitelendiriliyorlar. Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; alk arasındaki ifadesiyle bu “dev köstebekler”, tünel kazı ve destekleme işlerini beraber yürütüyor. Olağanüstü gücüyle öne çıkan TBM’ler, çok yönlü kesici kafa ile birlikte sert kaya zemin koşullarına kolaylıkla uyum sağlıyor.

Tamamı yeraltından geçecek
Balçova'dan başlayıp Narlıdere'de son bulan İzmir’in bu yeni metrosu, yaklaşık 7.5 kilometrelik mesafenin tamamını yeraltından geçecek. Narlıdere Metrosu’nda 7 istasyon yer alacak. Proje kapsamında 1 adet aç-kapa istasyon, 6 adet yeraltı istasyonu, 4 adet makas tüneli, 9 adet imalat şaftı ve 2 adet depolama hattı bağlantısı da yapılacak.

Başkan Soyer'in ilk ziyaret ettiği şantiye
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in göreve başlamasının ardından ziyaret ettiği ilk şantiye Narlıdere Metrosu olmuş, Başkan Tunç Soyer proje ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-narlidere-fahrettin-altay-metrosunda-son-durum_172835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!