Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Sevgililer Günü'nde Asansör'e Kavuştu

İzmir'in en sevilen yerlerinden tarihi Asansör'de yapılan tadilat tamamlandı ve 14 Şubat Sevgililer Günü'nde hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecek olan tarihi Asansör, İzmirliler tarafından yoğun ilgi gördü.

Referans Gazetesi
1 İzmir Sevgililer Günü'nde Asansör'e Kavuştu

İzmir'in en sevilen yerlerinden tarihi Asansör'de yapılan tadilat tamamlandı ve 14 Şubat Sevgililer Günü'nde hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecek olan tarihi Asansör, İzmirliler tarafından yoğun ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Asansör'de İzmirliler'in, İzmir'e gelen konukların nefis Körfez manzarası eşliğinde hoşça vakit geçireceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü tarafından bakım -onarım çalışmaları yapılan Asansör, Fransız mutfağı, snack bar ve cafe bar gibi bölümleriyle hizmet verecek.
    
Ünlü yazarın büyükbabası

Asansör, 1907 yılında İzmir'in en eski semtlerinden biri olan Karataş'ta, Yahudi işadamı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırıldı. Nesim Levi, aynı zamanda bugün kitapları dünyada en çok satan ünlü Fransız yazar Mario Levi'nin büyük babası.

Nesim Levi, deniz seviyesindeki Mithatpaşa Caddesi'nden 55 metre yükselikteki Halil Rıfat Paşa Caddesi'ne ulaşmak için, her gün 155 basamak çıkmak zorunda olan hemşehrilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için asansörü yaptırmıştı. Daha sonra semtin ismi "Asansör" olarak kaldı.

Asansörün tasarımı kale benzeri bir yapıtın içerisinde çift asansör şeklinde. Yapının taşları özel olarak Marseilles'den getirilmişti. İlk yapıldığında asansörlerden biri buhar, diğeri ise elektrikle çalışıyordu. 1985 yılındaki tadilat çalışmalarında buharlı asansör de elektriğe çevrildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-sevgililer-gununde-asansore-kavustu_66675.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Birincisi Mario Levi Fransız değil Türk vatandaşı ve İstanbul Moda'da oturur; Yeditepe Üniversitesi'nde ders verir. Daha geçenlerde bir kitabı Doğan Yayınları'ndan çıktı... İkincisi kendisi seminerlerinde Asansör'ü yaptıran kişi ile bir akrabalık ilişkisi olmadığını söylemiş. Biliyorsunuz Levi, Musevi cemaatinde yaygın bir soyadıdır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!