Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Şömine Üreticiye Destek İstiyor

Yatırımcılar, bürokrasi nedeniyle İzmir'den kaçıyor. Yurtdışında fabrikalar kuran büyük sanayicilerden sonra, yüksek üretim maliyetleri, kayıt dışının yaygınlığı ve yetersiz devlet teşviğinden yakınan KOBİ'ler de, üretimini daha cazip olanaklara sahip başka ülkelerde sürdürmenin yollarını aramaya başladı.

yapi.com.tr
1 İzmir Şömine Üreticiye Destek İstiyor

Yatırımcılar, bürokrasi nedeniyle İzmir'den kaçıyor. Yurtdışında fabrikalar kuran büyük sanayicilerden sonra, yüksek üretim maliyetleri, kayıt dışının yaygınlığı ve yetersiz devlet teşviğinden yakınan KOBİ'ler de, üretimini daha cazip olanaklara sahip başka ülkelerde sürdürmenin yollarını aramaya başladı.

Uzmanlaşma kararı

Karabağlar'da 15 yıldır üretim yapan İzmir Şömine de bu firmalar arasında. İzmir Şömine ortaklarından Adem Yazıcı, Türkiye'deki olumsuz koşullardan 'bıktıkları' için stoklarını minimum seviyede tutmaya çalıştıklarını açıkladı. Yazıcı, 1980'den beri yapı sektöründe olduklarını, 1995'te şömine alanında uzmanlaşma kararı aldıklarını hatırlattı.

Destek yok

Yazıcı, “Şömine haznesi bazında aylık 240 adet kapasitemiz mevcut. İşimizi büyütmek için ihracatı denedik; ama destek alamadık. Önümüze çıkan bürokratik engelleri aşmak çok kolay olmadı. Aylık 50-60 adet şömine ihracatımız, stoklardaki dengeyi sağlamaya şuan yetiyor. KOBİ'ler gelişmeye açık, bürokrasi yüzünden elleri kolları bağlı kalıyor” dedi.Olumsuz birçok faktörün yanısıra Çin mallarından da sıkıntılı olduklarını kaydeden Yazıcı, “Artık yurtdışında uygun koşullar sunan ülkelerde yatırım düşünmeye başladık. Bu yıl İzmir Fuarı'na katılan Afrika ülkelerinden Sanayi ve Ticaret Bakanları'nın sunduğu koşullar çok mantıklı geldi. Bazı temaslarda bulunduk. Devlet desteği daha fazla ve istihdam maliyetleri çok çok  daha düşük geldi bize" şeklinde konuştu.

Çin'de üretilen haznelere dikkat

Yazıcı, yurt dışından ithal ettikleri bazı şömine haznelerinde Avrupalı satıcıların Çin'de ürettikleri ürünü kendi lansmanlarıyla Türkiye'ye pazarladığını iddia etti. Meslektaşlarını bu konuda dikkatli olmaya çağıran Yazıcı, “Çin'de üretilmiş hazne Avrupa'da üretilmiş gibi gösteriliyor. Avrupa pazarına 2 bin evroya sattığı bir ürünün Türkiye'ye nasıl 700 liraya satıldığı araştırılırsa bu durum daha somut bir şekilde ortaya çıkar” dedi.

İzmir Şömine için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-somine-ureticiye-destek-istiyor_76514.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok dogru söylüyorsunuz günümüzde gerçekden üretici olmak artık büyük cesaret istiyor ve bence bu cesareti gösteren üretici firmalara destek olunmalı devletimiz tarafından YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!