Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''İzmir Sürdürülebilirliği Hem Çevre Hem de Kültürel Olarak Önemseyen Bir Kent''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in sürdürülebilirliği hem çevre hem de kültürel olarak önemseyen bir kent olduğunu belirterek, ''Elbette eksikliklerimiz olduğunu biliyoruz. Sürdürülebilir bir kent olmak için kat edeceğimiz önemli mesafeler var. Ama attığımız adımlar da yabana atılmamalı'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''İzmir Sürdürülebilirliği Hem Çevre Hem de Kültürel Olarak Önemseyen Bir Kent''

Foto: Mehmet Özdoğru  (AA)

Siemens sponsorluğunda Capital ve Ekonomist dergileri ile GfK Türkiye tarafından Swissotel Grand Efes'te ''Sürdürülebilir Marka Şehir: İzmir'' toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geleceği şekillendirme, sürdürülebilirlik ve yenilikçi çözümler açısından toplantının önemine dikkati çekti.

Şirket kurucusu Siemens'in ''Ben bugün kar edeceğim diye geleceği satmam'' sözlerini hatırlatan Kocaoğlu, dünyadaki hızlı değişimin kentleri de değişime zorladığını dile getirdi.

Kocaoğlu, katılımcı yönetimin önemine işaret ederek, son yıllarda yükselen bu değerlere aslında İzmirlilerin yabancı olmadığını, İzmir'in özellikle çevre konusunda yüksek hassasiyetlere sahip olduğunu ve bu konuda örnek yatırımlar gerçekleştirmiş bir kent konumunda bulunduğunu ifade etti.

İzmir'in sürdürülebilirliği hem çevre hem de kültürel olarak önemseyen bir kent olduğunu belirten Kocaoğlu, ''Elbette eksikliklerimiz olduğunu biliyoruz. Sürdürülebilir bir kent olmak için kat edeceğimiz önemli mesafeler var. Ama attığımız adımlar da yabana atılmamalı'' dedi.

Kocaoğlu, sürdürülebilirliği 4 ana başlık üzerinde yoğunlaşarak başarabileceklerini anlatarak, bunların dünya ekonomisindeki yerini sürekli gelişerek almak, İzmirlilerin yaşam kalitesini geliştirmek, ekonomik kalkınmayla birlikte ekolojik sürdürülebilirliği sağlamak ve kente ilişkin proje geliştirme konusunda yüksek kalitede yönetişimi geliştirmek olduğunu bildirdi.

Sürdürülebilir kalkınma için hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projeleri aktaran Kocaoğlu, EXPO 2020 adaylığının da bu doğrultuda büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Siemens AŞ CEO'su Hüseyin Gelis de, İzmir'in bu konuda güçlü bir aday olduğunu vurguladı.

Dow Jones'ın sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği çalışmalarıyla Siemens'in iki yıl üst üste lider seçildiğini hatırlatan Gelis, ''Toplantımızın konusu olan sürdürülebilir şehir kavramı çok önemli. Bu toplantılarla amacımız şehirlerin ihtiyaçlarını tanımlamak, çözüm önerileri sunmak, buna göre yapılacak planlama ve yatırımlarla şehirleri daha da yaşanabilir hale getirmektir'' diye konuştu.

Gelis, İzmir'in 8 bin 500 yıllık zengin kültürüyle çok değerli bir şehir olduğunu dile getirerek, gelecekte de potansiyeline bağlı olarak artacak yatırımlarla önemini korumaya devam edeceğini bildirdi.

Kaynakların bu şekilde tüketilmeye devam etmesiyle 2030 yılında içinde yaşanılan dünyanın aynısından bir tanesine daha ihtiyaç olacağı uyarısında bulunan Gelis, çevreye ve dünya ekonomisine katkıda bulunan, enerjiyi verimli kullanan, ekolojik uyum ve yaşam kalitesinin artırılması için çalışan şehirlerin yaygınlaştırılmasının önemini vurguladı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise İzmir gibi yenilenebilir enerji kaynakları yönünden zengin bir kent için temiz teknoloji ve biyo malzemeler gibi yeni yatırım alanlarının büyük potansiyel taşıdığını söyledi.

İzmir'de doğal, kültürel ve yer altı kaynakları ile çevresel sürdürülebilirlik için doğal servetin korunması gerektiğini bildiren Kıraç, yeni yatırımlar ile bunların halkın kullanımına sunulması gerektiğini söyledi.

Kıraç, ''Sürdürülebilirlik için yöneticilere ve yerel yöneticilere de görevler düşüyor. Konuyla ilgili projelerle ilgili gençlerin bilinçlendirilmesi de büyük önem taşıyor. Kentin yenilenebilir enerji kaynaklarından en çok faydalanarak tüketilen enerji miktarını azaltmak, toplu ulaşımı geliştirmek, sürdürülebilir atık yönetimi öncelikli hedef olmalı'' dedi.

ETİKETLER: firma kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-surdurulebilirligi-hem-cevre-hem-de-kulturel-olarak-onemseyen-bir-kent-_89310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!