Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir Teknoparkın Akıbeti Eylül'de Netleşiyor

Fransa'daki Sophia Antipolis teknoparkının kurucu ve işleticisi olan CICOM'un İzmir'de teknopark kurmak amacıyla Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) aracılığıyla yaptığı girişim sonrası son görüşmeler tamamlandı. İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın liderliğinde Swiss Otel'de düzenlenen toplantıda İYTE, CICOM ve EGİAD'ın yanı sıra İzmir Kalkınma Ajansı

yapi.com.tr / AA
İzmir Teknoparkın Akıbeti Eylül'de Netleşiyor

Fransa'daki Sophia Antipolis teknoparkının kurucu ve işleticisi olan CICOM'un İzmir'de teknopark kurmak amacıyla Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) aracılığıyla yaptığı girişim sonrası son görüşmeler tamamlandı. İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın liderliğinde Swiss Otel'de düzenlenen toplantıda İYTE, CICOM ve EGİAD'ın yanı sıra İzmir Kalkınma Ajansı yetkililerin de hazır bulunduğu belirtildi. Toplantıda CICOM'un daha önce uzlaşma sağlanan yap-işlet-devret modelinin detaylarına ilişkin önerilerini sunduğu belirtildi.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, CICOM tarafının tekliflerinin alındığını belirterek, ''CICOM'un önerilerini Eylül ayında toplanacak üniversite yönetim kurulunda görüşeceğiz'' dedi.
    
CICOM Yönetim Kurulu Başkanvekili Cem Ateşler ise dün akşam yapılan görüşmelerin ardından bugün Prof. Dr. İlken'in avukatı ve danışmanı Ahmet Okyay ile görüşmeleri sürdürdüklerini belirtti. Bu konularda ortak noktada buluşmanın kolay olmadığını, bir süreci gerektirdiğini belirten Ateşler, ''Bizim teknokentle ilgili çalışmaya başlamamız için buranın tahsisiyle ilgili bir belge gerekiyor. Yoksa durum, bizim olmayan bir evi satılığa çıkarmak gibi olur. Bu belge üzerinde çalışıyoruz. İYTE'nin bu konudaki iyi niyetini gördük. Bir metin üzerinde uzlaşacağız gibi gözüküyor'' dedi.
    
Taraflar arasında teknokentle ilgili projenin sunumu konusunda yaşanan sorunun aşıldığını ifade eden Ateşler, şöyle devam etti:

''Bu tip projelerde elimizde bir mutabakat metninin olması gerekiyor. Bu metinde yapılması gerekenler bir takvime bağlanıyor. Yapılmadığı taktirde cezai müeyyide getiriliyor. Yani proje belli bir süre içinde tamamlanıp verilebilir. Bu güvenceyi verebiliriz. Hukuk danışmanıyla yaptığımız görüşmede ikna edici olduğumuzu düşünüyorum. Gidişatı olumlu görüyorum. En fazla önümüzdeki ayın ortalarında bu iş şu veya bu şekilde bitecek, ana sözleşme metni oluşmuş olacak.''

Ateşler, CICOM'un İzmir'de yatırım yapmakta kararlı olduğunu, şirketin bu kararlılığında kendisinin büyük etkisinin bulunduğunu da ifade etti.
    
EGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu ise iki tarafın da taleplerinin ortasını bulmak ve bir güven ortamı oluşturmakla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, kendisinin iyimser olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-teknoparkin-akibeti-eylulde-netlesiyor_82123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!