Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Teknoparklar Amacından Sapmıştır''

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ''Teknoparklar amacından sapmıştır. Teknoparklar bir ticari kuruluş haline dönüşmüştür. Bu konunun tekrar değerlendirilmesi lazım'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Teknoparklar Amacından Sapmıştır''

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) ''Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri'' töreninde konuşan Acarer, içinde yer alan kiracı firmalara, teknoloji transferi ve iş idaresi konularında destek sağlayacak bir yönetim fonksiyonuna sahip, teşvik ve mülkiyete dayalı teşebbüsler olan Teknopark'ların ciddi sorunları olduğunu söyledi.

Teknopark uygulamalarında istenilen noktadan uzaklaşıldığını belirten Acarer metrekare birim fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Ar-Ge fonu uygulamasına ilişkin bilgiler veren Acarer, 2009 yılında çıkan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nda düzenlenen Ar-Ge Fonu'nun dikkatlerden kaçtığını ve etkisinin bu yılbaşında hissedilmeye başlanılacağını belirterek şunları söyledi:

''Bu fonun en büyük özelliği büyük ölçekli kurumlardan ziyade küçük ölçekli 3-5 kişilik firmalar bu fondan yararlanabilecek. Fikri olan ve gerçekten de paraya ihtiyacı olan, fikrini uygulamaya dökemeyen çok küçük işletmeler bu fondan yararlanacak.

İnşallah bu fon harekete geçtiğinde 3G'nin etkileri nasıl Ar-Ge'de, yerli üretimde görülmeye başladıysa 3-4 sene sonra, Ar-Ge'nin de etkisi 1-2 sene içinde görülmeye başlanacak''.

''BTK'nın geliri 1.6 milyar lira, gideri 200 milyon lira''

Kurumunun bütçesine ilişkin değerlendirmeler yapan Acarer, ''BTK gelirlerinin giderlerden düştükten sonra kalan kısmının yüzde 20'si fona akmaya başladı ve burada birikiyor. Ne kadar birikiyor derseniz, yaklaşık 300 milyon lira. BTK'nın geliri 1.6 milyar lira, gideri 200 milyon liradır. Kalan para 1.4 milyar lira, bu paranın yüzde 20'si Evrensel Hizmet Fonu'na akar, yüzde 20'si Ar-Ge Fonu'na akar, kalanı da hazineye gider.

Maalesef basın bilerek ya da bilmeyerek bazı şeyleri çarpıtıyor. Biz 1.6'yı devletten almıyoruz ki, tam tersine 200 milyonunu alıp 1.4 milyarını devlete geri veriyoruz'' diye konuştu.

Dünyayı etkileyen 2008 ekonomik krizinde Ar-Ge harcamalarını kısan ülkelerin çok büyük zarar ettiğini anımsatan Acarer, Yunanistan'ın geldiği ekonomik durumu örnek gösterdi.

Acarer 2023 hedefleri kapsamında bilişimin önemine yönelik şunları kaydetti:

''Türkiye 2023 hedeflerine ulaşacaksa bilişim sektörünü çok iyi kullanmalı. Bilişim sektörünün hedefi 160 milyar dolar. Bunun içinde iletişim şu anda daha büyük yer tutuyor ama en önemli fırsatlar Ar-Ge'de üretimde, destek hizmetleri ve içerikte''.

''Bizim bu birimleri şehrin mutlaka merkezinde tesis etmemiz gerekiyor''

Bilişim Vadisi mekanlarının şehir merkezlerinden uzak noktalara kurulmasından yakınan Acarer, ''Biz kalkıp da şehrin dışında kuş uçmaz kervan geçmez yerde iki tane vadi arasına bir Bilişim Vadisi oturtturmamız ciddi bir şekilde zararlı ve yanlıştır. Çünkü Ar-Ge'ciyi Allah'ın dağına götürmek mümkün değil. O nedenle bizim bu birimleri şehrin mutlaka merkezinde tesis etmemiz gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

TESİD'in Boğiziçi Üniversitesi'nde düzenlenen ''Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri'' töreninde ''Boğaziçi Üniversitesi Juri Özel Ödülü''nü Akıllı Mobil İletişim Merkezi ürünüyle Argela alırken, ''Büyük Firma'' dalında ödülleri ASELSAN, Arçelik ve HAVELSAN kazandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teknoparklar-amacindan-sapmistir_103527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!