Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“İzmir’de 6,5-7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir”

Yer bilimci Prof. Dr. Atilla Uluğ 8 Ağustos günü Ege Bölgesi’nde meydana gelen depremler ile ilgili; Kordonboyu’nda bina kanseri olan yapıların depreme dayanamayacağını ve körfez kıyılarına yapılan yapıların risk taşıdığını belirtti.

yapi.com.tr
“İzmir’de 6,5-7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir”

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Uluğ, Ege depremlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Denizli ve İzmir'de meydana gelen depremlerin birbirinden bağımsız olduğunu söyleyen Uluğ, “Denizli, Büyük Menderes Nehri ile Küçük Menderes çöküntü havzası arasında yer alıyor. Orada çok sayıda aktif fay kırıkları var. Bu tür depremlerin olması gayet doğal. Önemli olan deprem ülkesi olduğumuzu unutmamak ve tedbir almak” dedi.


İzmir'de Her An 6.5 -7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir”
Uluğ, 8 Ağustos günü meydana gelen İzmir depremini ise Seferihisar tarafından geçen Tuzla Fayı'nın tetiklediğini söyledi. Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre; deprem bölgesi İzmir'deki bu hareketliliğin normal olduğunu belirten Uluğ, “İzmir ve çevresinde 12 aktif fay var. İstanbul'da bir tek Kuzey Anadolu Fayı var ve takip etmesi kolay. Fakat İzmir'deki çok sayıda fayı takip etmek çok zor. İzmir'de yıkım eşiği 6.5 olarak öngörülmektedir. Deprem bölgesi İzmir'de 6.5 -7 büyüklüğünde deprem her an olabilir. Her zaman söylüyoruz, bu büyüklükte deprem öldürmez, çürük yapılar öldürür. Depreme hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

"Kordon'daki Binalar Kanser Olmuş"
Geçmişte yaşanan büyük depremleri hatırlatan Uluğ, günümüzdeki tehlikeye dikkat çekti. Uluğ, “Doğu – Batı istikametli İzmir Fayı 1688 yılında büyük deprem üretmiş. Zemin 60 santimetre çökmüş, o günün koşullarında 25 bin kişi ölmüş. Örneğin, tam altından İzmir Fayı'nın geçtiği Kordonboyu'ndaki sekiz katlı yapıların büyük çoğunluğu depreme dayanıksız. Orada inceleme yaptım, bina kanseri vakaları ile karşılaştım. Deniz suyu binaların demirlerini çürütmüş. Yandaki yapıya yaslanarak durabilen apartman gördüm. Bu binalar burulma dalgalarına cevap veremez, depreme dayanamaz. Ayrıca Kordon'daki yapılar deniz dolgusu ile oluşturulan alan üzerine inşa edildiğinden zeminin yapılaşmaya elverişli olduğu söylenemez” dedi.
Uluğ, benzer durumun Karşıyaka ve İzmir Körfezi'nin tüm kıyı yerleşimleri için de geçerli olduğunu belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-6-5-7-buyuklugunde-deprem-olabilir_174396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!