Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'de bir Osmanlı Eseri Daha Vakıflar Tarafından Ayağa Kaldırılıyor

Eşrefpaşa semti Topaltı mevkisindeki Baladur Hacı Mehmet Ağa Camisi'nin virane olmaktan kurtarılması için sekiz yıl sonra çalışma başlatıldı. Yunanistan'ın Mora yarımadasından göç ederek İzmir'e yerleşen Hacı Mehmet Ağa'nın 19. yüzyılın sonlarına doğru yaptırdığı cami, 2000 yılından bu yana kullanılamaz haldeydi.

Zaman Gazetesi
İzmir'de bir Osmanlı Eseri Daha Vakıflar Tarafından Ayağa Kaldırılıyor

SPAN lang=EN> Yunanistan'ın Mora yarımadasından göç ederek İzmir'e yerleşen Hacı Mehmet Ağa'nın 19. yüzyılın sonlarına doğru yaptırdığı cami, 2000 yılından bu yana kullanılamaz haldeydi. Mahalle halkının girişimleri ise her defasında sonuçsuz kaldı. Dört yıl önce Altay Mahallesi muhtarlığına seçilen Yusuf Budak, tarihî caminin durumundan duyduğu rahatsızlığı Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne iletti. Müdürlük de camiyi inceleyerek restorasyon için proje hazırladı.

Teknik incelemenin tamamlandığını, izinlerin çıkarılması için projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderileceğini belirten Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, daha sonra onarım çalışmaları için ihaleye çıkılacağını ve caminin, en kısa sürede ibadete açılacağını açıkladı. Caminin faaliyete geçmesi halinde bölgenin hareketleneceğini ve gençlerin kötü davranışlardan uzaklaşacağını savunan Muhtar Budak ise, "Caminin esrarkeş ve tinercilerin mekanı haline gelmesinden üzüntü duyuyorum. Bizim için kutsal sayılan bir mekanın bu hale getirilmesini doğru bulmuyorum. En kısa sürede restorasyonu tamamlanıp mahallelinin buluşma noktası olmasını temenni ediyorum" dedi. Mahallede "Koca Yusuf" olarak tanınan Yusuf Öztanzan (67) isimli vatandaş da yıllardır çalmadık kapı bırakmadığını kaydetti. Duyarlı devlet yetkililerine teşekkür eden Öztanzan, camiyi yaptıran Baladur Hacı Mehmet Ağa'nın Mora yarımadasından göç ettiğinde Sultan 2. Abdulhamit'ten cami yapımı için yer istediğini anlattı. Bunun üzerine cami ve göç edenler için yer tahsis edildiğini belirten Öztanzan, cami yapıldıktan sonra düzenli geliri olması için bir vakıf kurulduğunu, vakfa zeytin tarlaları bırakıldığını, geçen yıllarda Hacı Mehmet Ağa'nın aynı ismi taşıyan torununun ölümüyle birlikte caminin kaderine terkedildiğini aktardı. Caminin avlusunda, Hacı Mehmet Ağa, eşi ve iki çocuğunun kabirleri bulunuyor
.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-bir-osmanli-eseri-daha-vakiflar-tarafindan-ayaga-kaldiriliyor_63212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!