Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'de Su Zammına Yargı Freni

İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin, kentte şebeke suyuna yapılan zammın iptaline ilişkin davada yürütmenin durdurulmasına karar verdiği bildirildi. Zammın iptali için dava açan Birlikte Başaracağız Platformu’nun başkanı Arif Ali Cangı, kararın ardından, 1 Haziran’dan itibaren İzmirliler’den tahsil edilen fazla paranın iade edilmesi gerektiğini savundu.

Milliyet Gazetesi
İzmir'de Su Zammına Yargı Freni

İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin, kentte şebeke suyuna yapılan zammın iptaline ilişkin davada yürütmenin durdurulmasına karar verdiği bildirildi.

Zammın iptali için dava açan Birlikte Başaracağız Platformu’nun başkanı Arif Ali Cangı, kararın ardından, 1 Haziran’dan itibaren İzmirliler’den tahsil edilen fazla paranın iade edilmesi gerektiğini savundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Cangı, mahkemenin, su tarifelerine ilişkin kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınabileceğini, bu nedenle İZSU Yönetim Kurulu’nca alınan zam kararının hukuk aykırı olduğunun belirtildiğini, bu gerekçeyle yürütmenin durdurulmasına karar verildiğini söyledi.

"Fazla para iade edilmeli"

Ali Arif Cangı, "Anayasa’ya göre en geç 30 gün içinde kararın uygulanması gerekir. Ayrıca, hukuka aykırı zam kararı nedeniyle 1 Haziran’dan bu yana İzmirliler’den tahsil edilen fazla para iade edilmelidir" dedi. Suyun en zaruri insan ihtiyacı olduğunu, bu nedenle herkese yaşamını sürdürmesine yetecek kadar suyun kamu hizmeti olarak ücretsiz sağlanması gerektiğini belirten Cangı, şöyle konuştu:

"İzmir’de, kentte yaşayan insanların yaşamsal gereksinimi olan suyun tarifelendirilmesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kaçırılarak, atanmışlardan oluşan yönetim kurulu tarafından yapılmıştır. Mahkemenin verdiği bu karar, (İşimiz İzmir, gücümüz İzmir) sloganıyla İzmirliler’in oyunu alan Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki CHP yerel yönetiminin gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-su-zammina-yargi-freni_74052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!