Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'e Ankara Modeli

EGE Koop Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’in mutlaka kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesini istedi.

Hürriyet Ege
İzmir'e Ankara Modeli

EGE Koop Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’in mutlaka kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesini istedi.

26 yıldır hizmet

Ege-Koop’un kurulduğu günden bu yana İzmir’in planlı gelişmesine katkıda bulunarak kent dışında gerçekleştirdiği projelerle 26 yılda 1 milyar 320 milyon dolarlık yatırım yaptığına dikkat çeken Aslan, “Bugün İzmir’e baktığımızda kent nüfusunun yaklaşık yüzde 55’lik bir kısmı maalesef kaçak yapı ve gecekonduda oturuyor. Demek ki Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir, yüzde 55 civarında bir gecekondu ve kaçak yapıya sahipse, bu kentte Ege-Koop’un başlattığı projelerin yanında daha farklı, daha kapsamlı projelerin de başlatılması gerekiyor. Eğer Ege-Koop’un gerçekleştirdiği 8 ayrı projeyi İzmir’den mahrum etmiş olsaydık İzmir, bugünkü görüntüsünden çok daha farklı bir durumda olurdu. Bu yüzden İzmir’de hiç zaman kaybetmeden mutlaka kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. İzmir’in buna ciddi bir şekilde ihtiyacı var.

Belediye yetmez

Ankara’ya özel çıkarılan bir kanun var. Ankara’ya çıkarılan  ‘Özel Ankara Kanunu’na göre, Ankara’daki tüm gecekonduları, tüm kaçak yapıları devlet kendi imkanlarıyla yıkıyor, yine devlet kendi imkanlarıyla konut yapıyor. Ama İzmir’de böyle bir şey yok. İzmir’in yenilenmesi gereken çok bölgesi var. İzmir mutlaka yeniden elden geçirilmeli, yeniden planlanmalı” diye konuştu. Aslan, tüm bu çalışmaların, tek başına bir belediyenin gücüyle olacak işler olmadığının altını çizdi.

Değişim gereken bölgeler

Hüseyin Aslan, “Mesela bize göre Kahramanlar ve Ege Mahallesi, Yeşildere bölgesi, İkiçeşmelik-Gazi Bulvarı ile Fevzipaşa Bulvarı arasında kalan alan, Basmane ve Alsancak garları, İnciraltı ve Dokuz Eylül Üniversitesi karşısındaki alan, Kadifekale-Agora-Kemeraltı-Konak hattı, Alsancak-Turan arası vb. alanlara özel projeler uygulanmalı, şehrin önü açılmalı. Bunun yanında toplu konut projelerine ağırlık verilmeli, planlı kentleşmenin önü açılmalı. Eğer tüm bu projeler hayata geçirilmezse, her yıl nüfusuna 100 bin kişi eklenen ve 2023 yılında nüfusu 5 milyonu aşacak olan İzmir, ileride çok daha kötü koşullarla karşı karşıya kalacaktır diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: firma kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-ankara-modeli_83667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!