Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'e Deprem Merkezi

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nin kurulması için çalışmalara başlandı. Merkez için gerekli olan 2 trilyon liranın ise

Akşamb>İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nin kurulması için çalışmalara başlandı. Merkez için gerekli olan 2 trilyon liranın ise İzmir Valiliği tarafından karşılanacağı bildirildi.

İzmir'de birkaç ay içinde faaliyete geçmesi planlanan Deprem Araştırma Merkezi, depremin tahmini, hasar düzeyi, öncü veya artçı olduğunu belirlemek için İzmir merkezli Ege Bölgesi'nde 22 ayrı noktadan sismograflarla ölçüm yapacak. Bilgileri uydu aracılığıyla toplayan merkez Kandilli Rasathanesi'yle de bilgi alışverişinde bulunacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu ile yaptıkları toplantıda olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Tam yeri, şiddeti öğrenilebilecek

Prof. Dr. Akçığ, depremler konusunda sadece Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgilerin yeterli olmadığını ifade etti. Ege Bölgesine kurdukları 22 sabit alet ve portatif sismograflarla bir depremin artçı veya öncü olduğunu anlayabileceklerini kaydeden Prof. Dr. Zafer Akçığ, 'Tek merkezden alınan deprem yeri tahmini 5-25 kilometrelik sapmalara neden oluyor. Bu da arama-kurtarma ve hasar tespit çalışmalarının gecikmesine neden oluyordu. Merkez kurulunca depremin tam yeri, şiddeti, hasar merkezi birkaç dakika içinde bilinebilecek' diye konuştu.

Deprem haritası çıkaracağız

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nin sadece deprem incelemeleri yapmayacağını belirten Prof. Dr. Zafer Akçığ, yeterli ödenek gelmesi halinde başta İzmir olmak üzere Ege'nin deprem haritasını çıkaracaklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-deprem-merkezi_6120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!