Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'e Yeni Fuar Alanı Aranıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl hizmete giren Yeni İhtisas Fuar Alanı'nın yetersiz kaldığını yeni bir fuar alanı iç

Yeni Asır
İzmir'e Yeni Fuar Alanı Aranıyor

b>İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl hizmete giren Yeni İhtisas Fuar Alanı'nın yetersiz kaldığını yeni bir fuar alanı için arazi arayışında olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, birkaç alternatif arazi üzerinde durduklarını ve bu konuyu en geçe 1-2 ay içinde netleştireceklerini söyledi.

Mermerciler istedi
Daha büyük bir fuar alanı talebinin özellikle mermercilerden geldiğini belirten Kocaoğlu, "Geçtiğimiz Uluslararası Mermer Fuarı'nda alan yetersiz kalmıştı. Mermerciler Birliği bu konudaki şikayetlerini bildirmişti. Yaklaşık 45 gündür İzmir kent merkezine yakın bölgelerde daha büyük bir ihtisas fuar alanı inşaa etmek için arazi arayışlarını sürdürüyoruz" dedi.

Dünya örneği
"En geç 1-2 yıl içinde İhtisas Fuar Alanı'mızın yerine yeni bir yapı kondurmak zorundayız" diyen Kocaoğlu, "Kültürpark'ın fiziki konumu maalesef buna elverişli değil. Bugün dünyaya baktığımızda 500 bin metrekarelik alana yayılmış 150 bin metrekaresi kapalı ihtisas fuar alanlarıyla karşılaşıyoruz. Bunun üzerine biz de İzmir çevresinde yeni ihtisas fuar alanı yapabileceğimiz arazi arayışına girdik. Birkaç alternatif arazi üzerinde duruyoruz. En geç 1-2 ay içinde hangisini seçeceğimize karar vermiş olacağız" açıklamasını yaptı.

Birlikte karar verilecek
İş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla tartışıp birlikte karar vereceklerini dile getiren Kocaoğlu, "Bunu İzmir ekonomisine katkı sağlayan İZFAŞ'ın ortaklarıyla birlikte yapacağız" diye konuştu.
Yeni inşaa etmeyi düşündükleri fuar alanını kademe kademe hayata geçireceklerini belirten Kocaoğlu, öncelikle 45-50 bin metrekarelik bir bölümünü yapıp ardından bunu 100 bin metrekareye kadar çıkaracaklarını kaydetti.

İZFAŞ özelleşecek
İZFAŞ'ı da özel sektöre açmayı planladıklarını dile getiren Kocaoğlu, "Bunu kademeli bir şekilde yapmak istiyoruz" dedi. İzmir'in ismi gelecekte fuarlar ve kongreler kenti olarak anılması için çalıştıklarını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"Geçmiş dönemlerde İzmir'in gündeminde Enternasyonel Fuar vardı. Dünyadaki fuarcılık anlayışının değişmesiyle ihtisas fuarları gündeme geldi. Biz de bu değişime ayak uydurmak zorundaydık ve uydurduk da."

Aliağa-Menderes anlaşması haftaya tamam
İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde çözeceği düşünülen Aliağa-Menderes Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören Hızlı Tren Projesi'yle ilgili çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Kocaoğlu, bu konuda önemli adımlar atıldığını kaydetti. Konuyla ilgili geçen hafta başında Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la görüştüğünü belirten Kocaoğlu, Ankara'da Belediye ile Devlet Demir Yolları'nın teknik heyetlerinin bir araya geldiğini ve görüşmelerin gayet olumlu geçtiğini ifade etti. "1 hafta içinde çeşitli anlaşmalar imzalanacak, işler yoluna girecek" diyen Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"Bu proje bu dönem birinci öncelikli projedir. Tamamlandığında İzmir'in ulaşım sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Bu projeyi İzmir'e kazandırmanın mutluluğunu önümüzdeki günlerde inşallah hep birlikte yaşayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-yeni-fuar-alani-araniyor_19128.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!