Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in 2040'a Kadar Suyu Olacak

Gördes Barajı'ndan İzmir'e yılda 59 milyon metreküp su taşıyacak isale hattının temeli, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Erdoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı.

Yeni Asır Gazetesi
İzmir'in 2040'a Kadar Suyu Olacak

Gördes Barajı'ndan İzmir'e yılda 59 milyon metreküp su taşıyacak isale hattının temeli, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Erdoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Barajdan İzmir'e, 2 metre çaplı dev borularla döşenecek 35 kilometrelik isale hattının temel atma törenine, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, yüklenici firma sahibi Şükrü Koçoğlu ve İzmir Milletvekili İbrahim Hasgül de katıldı.

İki yıl erken

Bakan Veysel Eroğlu, barajın, planlanan tarihten iki yıl önce bitirildiğini belirterek şunları söyledi:

"İzmir'e, su sorununu çözeceğimize dair söz verdik. Bu güzel kentimize tarihinden önce içme ve kullanma suyu vermemiz konusunda başbakanımızın da talimatı var. Baraj iki yıl önce bitirilince, belediyenin yapamadığı, bugün temelini atacağımız isale hattı projesini de biz çizdirerek yaptırdık. 35 bin 245 metre uzunluğunda, 2 metrelik çelik borular, yılda 59 milyon metreküp suyu barajdan Sarıkız pompalarına taşıyacak. Müteahhit arkadaşımız da 'Ödeneğimizi çıkarın, 500 günlük vadesinden önce işi teslim edeyim' diyor. Bizde söz, sözdür. Ancak bu işin vadesinden önce bitmesi sorunu çözmeyecek. Öncelikle Sarıkız bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce arıtma tesisi yapımına başlaması gerekir. İzmir'e suyun erken gelmesi, arıtmanın erken bitmesine bağlı. Yapamayacağız diyorlarsa, onu da erken açıklasınlar bilelim."

Gediz temizlenecek

İzmir'e Gördes Barajı'ndan 59 milyon metreküp su vermeyi planladıklarını, önümüzdeki yıl temelini atmayı hedefledikleri Çağlayan Barajı'ndan gelecek suyla birlikte kente 104 milyon metreküp suyun isale hatlarından aktarılacağını belirten Bakan Veysel Eroğlu, İzmir'in 1.5 milyon insanına temiz içme ve kullanma suyu vereceklerini kaydetti. Eroğlu "Ege'de ayrılan ödeneklerle 40-50 yılda bitirilmesi öngörülen barajları 6-7 yılda tamamladık" diye konuştu. Eroğlu, Gediz'in de yapılacak doğal çalışmalardan sonra doğal akmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

Övgü yağdırdı

Devlet Bakanı Bülent Arınç da Bakan Eroğlu'na övgüler yağdırdı. "Kendisi, İSKİ Genel Müdürlüğü'nden, İstanbul'da 14 gün suyun akmadığı günleri başbakanımızla birlikte sona erdiren ekipten geliyor" diyen Arınç, Eroğlu'nun verdiği sözleri yerine getirmesiyle ünlü olduğunu söyledi. Gördes Barajı'nın yarım asırdır konuşulduğunu, 15 yıl önce temelinin atıldığını hatırlatan Arınç, "Bugün de isale hattı projesini, vadesinden önce bitireceklerini söylüyorlar. Burada Manisalı vatandaşa sulama suyu, İzmir'e içme suyu getirecek iki hattın temelini atıyoruz. Bu bizim büyüklüğümüzü gösteriyor. Türkiye, hükümetimizin aldığı tedbirlerle bu krizi aşıyor. Krizden en az etkilenen ülkeler arasındayız. Ocak ayından sonra çok daha iyi olacağız" dedi.

500 günde bitecek

DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, 76 milyon 900 bin TL'ye ihale edilen 35 bin 245 metresi İzmir'e içme suyu, 17 kilometresi de ikinci hatla Saruhanlı, Akhisar, Gölmarmara ovalarına sulama suyu götürecek isale hatlarının 500 iş gününde tamamlanacağını açıkladı. Koçaker, İzmir'in 2040 yılına kadar su sorunu yaşamayacağını bildirdi. Manisa Valisi Celalettin Güvenç de İzmir'e erken içme suyu verilmesinin yanı sıra Manisa'da 150 bin dönüm araziyi sulayacak sulama projesine de erken katkı sağlandığını söyledi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir ve Manisa'nın ortak bir değeri paylaşacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-2040a-kadar-suyu-olacak_69182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!