Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir’in 31. İlçesi Kıyılardan Gelecek

Özdere, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey’in birleştirilerek yeniden ilçe yapılması gündeme geldi. İzmir Valiliği Seferihisar ve Menderes Kaymakamlıkları’ndan bölge ile ilgili tüm özelliklerini içerecek ayrıntılı bir rapor istedi

Milliyet Ege
İzmir’in 31. İlçesi Kıyılardan Gelecek

İzmir’de belediye başkanlıkları iptal edilerek mahalle durumuna getirilen Özdere, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey’in birleştirilerek yeni bir ilçe yapılması gündeme geldi. İzmir Valiliği tarafından kurulan bir komisyon, bu mahallelerin bağlı oldukları Menderes ve Seferihisar Kaymakamlıkları’na bir yazı göndererek, bilgi ve belgeleri içeren bir rapor hazırlanmasını istedi. Yazıda, raporun Temmuz ayına sonuna kadar teslim edilmesi gerektiği belirtildi. Yazıda, bu mahallelerin “3 yıllık asayiş raporu, bölgenin ekonomik durumu, jeopolitik yapısı, nüfus oranları, göç alıp almadığı, alıyorsa nerelerden aldığı, ticari faaliyetler, yöre halkının geçim kaynakları, turizm potansiyeli, tarım ve alt yapı” özelliklerinin tek tek açıklanması istendi.

Haber sevindirdi

Ürkmez’in eski Belediye Başkanı CHP’li Osman Ürkmez, yöre halkı olarak gelişmelerden mutlu olduklarını belirterek, 2,5 yıldır 25-30 kilometre uzaklıktaki ilçelerin mahallesi olmalarının sıkıntısını vatandaşın çok iyi bildiğini söyledi.  Son belediye başkanları Haldun Ertok-Özdere (CHP), Bülent Rüzgar-Gümüldür (CHP) ve Halil Çadır-Doğanbey (AK Parti) ile bu gelişme üzerine hemen biraraya gelerek bir toplantı yaptıklarını anlatan Ürkmez, “İlçe olmak için her türlü gayreti göstereceğiz. İlçe merkezinin neresi olacağı önemli değil, yeter ki ilçe olalım” dedi.

Başkan Soyer karardan memnun

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, girişimden memnuniyet duyduğunu söyledi. Soyer, “Bu bölünme coğrafi olarak yanlıştı. 25 kilometre bizim oraya gitmemiz ya da oradaki vatandaşın Seferihisar’a gelmesi çok zordu. Bizim gibi bir belediyenin bu ekonomik şartlarda hizmet götürmesi de oldukça zor oluyordu. Coğrafi olarak aynı bölgede bulunan, sorunları ve çözümleri aynı, bu dört mahallenin birleşmesi kadar doğru bir karar olamaz” dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-31-ilcesi-kiyilardan-gelecek_88287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!