Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in Atıkları Enerji Olarak Değerlendirilecek

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi ile Harmandalı Çöp Deponi alanında kurulacak elektrik üretim tesisleriyle İzmir’in tüm atıkları değerlendirilip ekonomiy

Ticaretb>Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi ile Harmandalı Çöp Deponi alanında kurulacak elektrik üretim tesisleriyle İzmir’in tüm atıkları değerlendirilip ekonomiye kazandırılacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Arıtma Tesisi’nden çıkan günlük 600 ton çamur ile Harmandalı çöp deponi alanında biriken metan gazından faydalanmak için harekete geçti.

Bu konuda; arıtma tesisinde 2 megawat ve Harmandalı’da 4 megawat olarak günlük 6 bin kilovat/saat elektrik üretecek tesisin proje ihalesi yapıldı. İhaleyi alan 2 şirketli ortak girişimin 4 aylık etüd süresinin ardından çalışmalara başlayacağı ve elektrik üretiminin 2004 yılı içersinde sağlanacağı bildiriliyor. Firma; tesisleri 20 yıl süre ile çalıştırıp, Belediye’ye her yıl için 10 milyon dolar kâr payı verecek.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisinde; günlük 600 ton çamurun kurutulup, çıkan biogazdan elektrik üretileceği, çamurun serildiği alan bakımından tasarruf sağlanacağı, kalan az miktardaki toprağın da tarım alanlarında gübre olarak kullanılmak üzere satılacağı ve böylece bir tesisle birçok yararın sağlanacağı ifade ediliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-atiklari-enerji-olarak-degerlendirilecek_5346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!