Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in Çehresi 7 Yılda Değişecek

Şehrin en büyük yatırımcı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 2010-2017 stratejik planları tamamlandı. Önümüzdeki yedi yıl içinde yapılacak yatırım ve işler belli oldu. Ulaşım, sağlık, kültür, sosyal hizmetler, turizm, fuarcılık, planlama ve alternatif enerji kullanımı gibi konularda önemli projelerin hayata geçirilmesi

Milliyet EGE
İzmir’in Çehresi 7 Yılda Değişecek

Şehrin en büyük yatırımcı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 2010-2017 stratejik planları tamamlandı. Önümüzdeki yedi yıl içinde yapılacak yatırım ve işler belli oldu. Ulaşım, sağlık, kültür, sosyal hizmetler, turizm, fuarcılık, planlama ve alternatif enerji kullanımı gibi konularda önemli projelerin hayata geçirilmesi öngörülüyor. Stratejik planlarda projelere ne zaman başlanacağı ve ne kadar zamanda tamamlanacağı da belirtiliyor. Mevcut metro ve banliyö inşaatlarının bitirileceği programda yer alırken, yeni hatlarla birlikte 2017 yılına kadar tramvay  projelerinin de hayata geçirileceği  vurgulanıyor.  

Kordon’a güneş enerjisi

Planlarda en ilginç bölümlerden biri de yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili projeler. Buna göre Kordon ve Karşıyaka sahil bandının 2010 yılında başlayacak projelerle yenilenebilir enerji ile aydınlatılması öngörülüyor. Bu kapsamda güneş ve rüzgar enerjisi ile ekolojik köy projeleri de dikkat çekiyor. Stratejik planlarda önemli ana arterlerin düzenlenmesi de öngörülüyor. İnönü Caddesi,  Buca-Yeşildere bağlantı yolu, Karşıyaka Ordu Caddesi, Gaziosmanpa Bulvarı-Gazi Caddesi,  Gürçeşme Caddesi, Üçkuyular-Narlıdere Otoban Kavşağı, Narlıdere-Güzelbahçe otobanaltı imar yolu açılması düzenlemeleri ile Kıbrıs Şehitler Caddesi İşletme alt yapısının kurulması bu kapsamda düşünülüyor.

Prestij projeleri de yürütülecek

Fuar organizasyonları da stratejik planlarda önemli bir yer tutuyor. Akdeniz deniz şenlikleri, İzmir tekne, yat ve deniz denizcilik fuarı, Güneydoğu ülkeleri uluslararası fuarı önümüzdeki süreçte gündeme gelecek. Bu arada prestij projeler de düşünülüyor. Bunlar arasında Ege uygarlıklar tarihi parkı, Akdeniz Akvaryumu, Akdeniz tema parkı, Zeoloji Müzesi ve Akdeniz botanik parkı yer alıyor. İzmir’e 2013 yılına kadar bir bilim ve teknopark tesisleri kurulması ve 2014 yılına kadar da Zübeyde Hanım Opera Binası yapılması öngörülüyor.

İhtiyaçlar bütünleştirildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz, kentimizi fiziksel, ekonomik ve sosyal dokusuyla bir bütün olarak kabul ederken, stratejik planlamayı da asla gözardı etmiyoruz. Bu nedenle, hemşehrilerimizin ve kentimizin öncelikleri doğrultusunda 2010-2017 Stratejik Planımızı hazırladık. Kentlinin görüş ve önerilerini de aldık. Kentimizin sosyal, fiziksel, ekonomik, çevresel ihtiyaçlarını ve imkanlarını stratejik planla bütünleştirdik” dedi.

Yol haritası çizildi

“Buradaki temel amacımız, İzmirli hemşehrilerimizin çağdaş ve katılımcı bir kent yapılanması içinde bugünden geleceğe rahat, planlı, güvenli, konforlu, insana ve çevreye önem veren bir ortamda yaşamalarını güvence altına almaktır” diyen Kocaoğlu şunları söyledi: “Stratejik planlar, kentin ve kentlinin gelecekteki olası ihtiyaçlarına şimdiden çözüm üreten yapılardır. Yönetimler için de uzun erimli bir yol haritasıdır. Planlarda öngörülenler, mevcut olanaklar ve kentin öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda aşama aşama ve doğaldır ki sürece yayılarak yaşama geçirilir.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-cehresi-7-yilda-degisecek_74436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!