Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Çılgın Projesinin Temeli Pazara Atılıyor

İzmir'in 'çılgın projesi' olarak adlandırılan Çandarlı Limanı'nın temel atma töreni hafta sonunda yapılacak. Dünyanın en büyük 10 limanından biri olacak limana aynı anda 6 dev gemi yanaşacak. Bu yatırımla Türkiye'nin konteynır kapasitesi 3 kat artacak.

Sabah Gazetesi
İzmir'in Çılgın Projesinin Temeli Pazara Atılıyor

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan mega projelerden ilkinin temeli atılıyor. Dünyanın en büyük ilk 10 limanından biri olacak İzmir Çandarlı Limanı'nın temeli pazar günü atılacak. Altyapısı tamamlandıktan sonra yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek. Aynı anda 6 büyük geminin yanaşacağı Çandarlı Limanı, Türkiye'nin batıya açılan yüzü ve konteynır merkezi olacak. Demiryolu, karayolu bağlantısının da yer alacağı Çandarlı Limanı'nın devreye girmesiyle Türkiye'nin tüm limanlarının konteynır kapasitesi 3 kat artacak. Türkiye'nin bütün limanlarının konteynır kapasitesi 57 milyon tonken, sadece Çandarlı Limanı'nın kapasitesi 120 milyon ton olacak.

Dünyanın en büyük ilk 10 limanından biri olacak İzmir Çandarlı Limanı'nın temeli pazar günü atılacak. Projenin altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra yap-işlet-devret modeli ile yatırım gerçekleşecek. İzmir Limanı'nın kapasitesinin yeterli olmaması, alüvyonlar nedeniyle körfezin su derinliğinin düşmesi nedeniyle yeni bir yük limanı yapmayı planlayan Ulaştırma Bakanlığı, İzmir'in kuzeyindeki Çandarlı Körfezi'ne dev bir liman yapmak için harekete geçti.

1 milyar liralık proje

Ön fizibilite, ÇED raporu ve imar planı tamamlanan Çandarlı Limanı'nın kamu kaynakları ile dalgakıran yol bağlantıları gerçekleştirilecek. Altyapı ihalesi gerçekleştirilen ve 360 milyon liralık altyapısının ardından üst yapı yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. Böylece yatırımın toplam tutarı 1 milyar lirayı bulacak. Aynı anda 6 büyük geminin yanaşacağı Çandarlı Limanı, Türkiye'nin batıya açılan yüzü ve konteynır merkezi olacak. Demiryolu, karayolu bağlantısının da yer alacağı Çandarlı Limanı'nın devreye girmesiyle Türkiye'nin tüm limanlarının konteynır kapasitesi 3 kat artacak. İlk etapta 40 milyon tonluk kapasite devreye girecek. Çandarlı Limanı'nın kapasitesi ikinci aşamada 80 milyon ton ve son aşamada 120 milyon tona çıkacak. Türkiye'nin bütün limanlarının konteynır kapasitesi 57 milyon tonken, sadece Çandarlı Liman'nın kapasitesi 120 milyon ton olacak. Binlerce kişinin istihdam edilmesini sağlayacak Çandarlı Limanı, 3 aşama olarak inşa edilecek.

Dev gemiler yanaşacak

Çandarlı Limanı'nın devreye girmesiyle birlikte mevcut İzmir Limanı ağırlıklı olarak turizm ve yolcu ulaşımı için kullanılmaya başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı İzmir Limanı'ndaki alüvyonu tarayacak ve derinlik artırılarak büyük gemilerin yanaşmasındaki sorunlar ortadan kalkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-cilgin-projesinin-temeli-pazara-atiliyor_87318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!