Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Dereleri Tahtalı'ya Akacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında denize akan günde ortalama 35 bin metreküplük dere ve kaynak suyunu, 2.1 milyon TL'lik yatırımla gelecek aydan itibaren Tahtalı Barajı'na aktaracak. Büyükşehir, Ayrancılar ve Menderes bölgelerindeki kuyulardan Tahtalı Barajı'na su getirecek projeyi hayata geçirecek.

Yeni Asır Gazetesi
İzmir'in Dereleri Tahtalı'ya Akacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında denize akan günde ortalama 35 bin metreküplük dere ve kaynak suyunu, 2.1 milyon TL'lik yatırımla gelecek aydan itibaren Tahtalı Barajı'na aktaracak. Büyükşehir, Ayrancılar ve Menderes bölgelerindeki kuyulardan Tahtalı Barajı'na su getirecek projeyi hayata geçirecek. İZSU, 7.5 kilometrelik iletim hattı ile Ayrancılar'da yaz aylarında tarımsal sulamada kullanılan ve kış aylarında boşa akan kaynak sularıyla Menderes'teki kuyuların suyunu, baraja yönlendirecek.

Ayrancılar mesire alanında bulunan kaynaktan, kış aylarında sulamada kullanılmayan ve dereler aracılığıyla Kuşadası-Pamucak sahillerinde denize akan saniyede yaklaşık 100 litre su, 7.5 kilometrelik boru hattından pompalanarak önce Oğlananası mahallesine gelecek. Burada oluşturulan toplama haznesinde biriken sulan, 9 kilometrelik Kona Deresi aracılığıyla Tahtalı Barajı'na ulaştırılacak. Böylece buradan saniyede 400 litre su akıtılacak.

Projenin ilk etabında yer alan 7.5 kilometrelik hattın yapımı için İZSU Genel Müdürlüğü, 2009 Ekim'ide çalışmalara başladı. 6.3 kilometrelik terfi hattı ile 1.2 kilometrelik isale hattından oluşan projede, terfi hattı yapımı tamamlandı. İsale hattının yapımı, ay sonuna kadar bitecek. Projenin 2. etabında ise Ayrancılar ve Oğlananası'ndan Kona Deresi aracılığıyla Tahtalı Barajı'na aktarılan suların, Görece Arıtma Tesisi'ne iletilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-dereleri-tahtaliya-akacak_77049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!