Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İzmir'in İçme Suyu Dünya Standardında'

Aziz Kocaoğlu, dünyanın en yüksek kapasiteli arsenik arıtma tesisini kente kazandırdıklarını belirterek, "Saniyede 4 bin 600 litre suyu arıtarak veriyoruz. İzmir'in içme suyu dünya standartlarında" dedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından sudaki arsenik oranının düşürülmesi amacıyla yaptırılan Halkapınar Arıtma Tesisi, Başkan Kocaoğlu tarafından

Yeni Asır Gazetesi
'İzmir'in İçme Suyu Dünya Standardında'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en yüksek kapasiteli arsenik arıtma tesisini kente kazandırdıklarını belirterek, "Saniyede 4 bin 600 litre suyu arıtarak veriyoruz. İzmir'in içme suyu dünya standartlarında" dedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından sudaki arsenik oranının düşürülmesi amacıyla yaptırılan Halkapınar Arıtma Tesisi, Başkan Kocaoğlu tarafından hizmete açıldı. 4 ayda tamamlanan tesis, 2 milyon 790 bin euroya mal oldu.

İzmir'in suyundaki arsenik oranının, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Kızılırmak suyundaki olumsuzlukların gündeme gelmemesi için ortaya çıkarıldığını öne süren Kocaoğlu, en az 10 ilin suyunda arsenik sorunu varken, İzmir'e müfettiş görevlendirildiğini ifade etti. Kocaoğlu, ölçümler sırasında Hıfzıssıhha Enstitüsü ile de sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek, en son dün yapılan ölçümlerde bile farklılıklar bulunduğunu vurguladı. Kocaoğlu, "Hıfzıssıhha, İzmir'in suyunda bor icat etti. Bor, İzmir'in suyunun tarihinde yoktur" diye konuştu.

4 ayda bitti

İzmir'de 4 ay gibi kısa süre içinde dünyanın en büyük arıtma tesislerinin yapıldığını belirten Kocaoğlu, Göksu'da saniyede 3 bin, Halkapınar'da 1000, Menemen'de de 600 litre suyun arıtıldığını ve saniyede 4 bin 600 litre arıtılmış suyun şebekeye verildiğini açıkladı. Tahtalı Barajı'nda kışın 6 bin, yazın 7 bin litre suyun arıtıldığını hatırlatan Kocaoğlu, Tahtalı Baraj Havzası'nın da Türkiye'nin en iyi korunan havzası olduğunu dile getirdi.

Kocaoğlu, daha sonra 3. Sanayi Sitesi'ne geçerek burada Ege Otomotiv Derneği'ni ziyaret etti. Kocaoğlu'nu, dernek başkanı Mustafa İduğ ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-icme-suyu-dunya-standardinda_66975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!