Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in İçme Suyu Koruma Altına Alındı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Tahtalı Barajı ve havzasını temiz tutabilmek için bugüne kadar 526 hektar alanı kamulaştırarak ağaçlandırdı.

Yeni Asır Gazetesi
İzmir'in İçme Suyu Koruma Altına Alındı

zmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Tahtalı Barajı ve havzasını temiz tutabilmek için bugüne kadar 526 hektar alanı kamulaştırarak ağaçlandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şaşal köyünün yakınında kamulaştırılan 42 hektarlık alanın da kısa süre içinde ağaçlandırılacağını açıkladı.

İzmir'in en önemli su kaynaklarından biri olan Tahtalı Barajı'nı ve havzasını çevre kirliliğine karşı korumak için yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir, bölgede yürüttüğü kamulaştırma çalışmalarında son etaba girdi. Bugüne kadar 526 hektarlık alanın kamulaştırması yapılırken, yaklaşık 20.8 milyon YTL ödendi. Değirmendere'de başlayan çalışmalar da tamamlandığında, bölgenin tümüyle koruma altına alınacağı ve kamulaştırılan alanlarda yeşeren binlerce fidanın, İzmir'in yeni akciğerleri olacağı bildirildi.

İZSU ormanı
Geçtiğimiz yıllarda kamulaştırılan 255 hektarlık alanda 431 bin fidan dikimi yapılarak 'İZSU Ormanı' oluşturulduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Alan bize geçer geçmez hazırlıklara başlıyoruz. Öncelikle araziyi düzeltiyoruz, etrafını çitle çeviriyor ve toprağı dikime hazır hale getiriyoruz" açıklamasını yaptı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin su ihtiyacının yüzde 34'ünü karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunmasına yönelik çalışmaları kararlılıkla yürüttüklerini açıkladı. Tahtalı Barajı mutlak koruma alanının yüzde 65'nin kamulaştırıldığını, yüzde 35'lik bölümünde ise kamulaştırma çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, Şaşal köyünün altında 43 hektarlık bir bölgede hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki günlerde buraya 9 bin 600 adet zeytin ve fıstık çamı fidanı dikileceğini bildirdi.

Sıra Değirmendere'de
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Havzası'nda Keler köyü, Çamköy, Beyköy- Eşen, Malta Mahallesi, Küner (Şaşal), Develi, Çiftlik ve Karapınar mevkilerinin kamulaştırma işlemlerini bitirdi. Büyükşehir, şimdi de Değirmendere'de kamulaştırma çalışmalarına başladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-icme-suyu-koruma-altina-alindi_58660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!