Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'in ilk "Deprem Etüt Merkezi"

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarında, 2000 yılında çıkarılan Deprem Yönetmeliği'nden önce yapılan binaların depreme dayanıklı olup olmadığının tespit edileceğini ve belediyenin hizmet üretirken kullandığı malzemelerin kontrolünün yapılacağını, binası çürük olan vatandaşların binalarını nasıl

NTV
1 İzmir'in ilk "Deprem Etüt Merkezi"

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarında, 2000 yılında çıkarılan Deprem Yönetmeliği'nden önce yapılan binaların depreme dayanıklı olup olmadığının tespit edileceğini ve belediyenin hizmet üretirken kullandığı malzemelerin kontrolünün yapılacağını, binası çürük olan vatandaşların binalarını nasıl güçlendirmeleri gerektiği konusunda da bilgi verileceğini söyledi.
        
Olası depremde yaşanacak acı görüntülerin en aza indirilmesi, halkın doğru bilgilendirilmesi, vatandaşların sağlıklı binaları tercih etmelerini sağlamak amacıyla böyle bir projenin hayata geçirildiğini belirten Karabağ, merkezin İzmir'de ilk, Türkiye'deki birkaç merkezden biri olduğunu söyledi.
       
Osmangazi semtindeki belediye hizmet binasının yanında 110 metrekare alanda kurulan merkezde bilgisayar üniteli hidrolik okuma cihazı, parke-bordür ve kiriş eğilme test presi, parke-bordür, aşındırma test cihazı, beton donatı tespit cihazı, beton ve taş kesme cihazı, kür tankı, kükürt eğritme potası ve başlıklama seti, çatlak mikroskopu, karot makinesi ve 5 adet karot bıçağı, motorlu elek, kaplama kalınlığı ölçüm cihazı, dijital kumpas ve çelik cetvelin bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Karabağ, cihaz ve ekipmanlar için yaklaşık 100 bin lira harcandığını ifade etti.
        
''Seçim vaadini 9 ayda yerine getirdik''  
 
İzmir'in birinci derece deprem kuşağında bulunduğunu belirten Karabağ, seçimden önce vatandaşlara böyle bir merkez sözü verdiklerini, belediyenin kuruluşundan itibaren 9 ay geçmeden sözlerini yerine getirdiklerini söyledi. Deprem etüt merkezinin, binaların deprem yönetmeliğine uygunluğunun belirlenmesi için pratik metotlarla test etmek için oluşturulmuş bir laboratuvar olma özelliği taşıdığını ifade eden Hasan Karabağ, şunları söyledi:
        
''Amacımız özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaların, elle dökülmüş betonlarla yapılan evlerin depreme dayanıklı olup olmadığını ortaya koymak. Yeni ev alacakların bu evlerin güçlü olup olmadığını öğrenmelerine yardımcı olmak. Binaların demir donatıları, betonlarının sağlam olup olmadığını, yaptığımız deneylerle ortaya koyacağız. Birinci sınıf deprem bölgesinde yer alan İzmir, 19 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara depreminin İzmir'de yaşanma olasılığını insanlara bilinçli bir şekilde anlatmak istiyoruz.''
       
Belediye Başkanı Karabağ, Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarının İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası ve üniversitelerle bağlantılı çalışacağını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
        
''Yapılan teknik araştırmaları halkımızla paylaşarak durumun ciddiyetini insanlarımıza hatırlatmak ve durumun önemini anlatmak istiyoruz. Halkımızı bilinçlendirerek mevcut binaların deprem durumuna göre araştırmasına yöneltmek, ev almak isteyen vatandaşlarımızın bu hassasiyeti araştırarak tercihlerini daha duyarlı yapmalarını sağlamak istiyoruz.''
        
Güçlendirme için yol gösterilecek

Merkezin ticari amaçlı bir kuruluş olmadığını, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın ticari amaçlı kurulmuş laboratuvarlara tescil izni verdiğini belirten Hasan Karabağ, yeni açılan merkezin yol gösterici olacağını dile getirdi.
       
Laboratuvarda depreme karşı dayanıksız olduğu ortaya çıkan binaların sahiplerine de yol gösterileceğini belirten Karabağ, şöyle devam etti:
        
''Deprem yönetmeliğinden önce yapılan apartmanların kat maliklerinden izin alan yöneticileriyle bina sahipleri gelip binalarının durumlarını öğrenebilecekler. Yapılan kontroller sonucunda binalarının güçlendirilmesi gerekiyorsa ve kendileri de binalarını güçlendirmek istiyorlarsa, onlara da yardımcı olacağız. Hazırlayacağımız sonucu tavsiye niteliğinde vereceğiz.''
        
Bu tür laboratuvara sahip İzmir'de ilk, Türkiye'deki birkaç belediyeden biri olduklarını bildiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, laboratuvarın vatandaşa yol göstereceğini dile getirdi. Karabağ, ''Depremler olduktan sonra vatandaşlar ve diğer kuruluşlar 'Belediyeler nerede? Neden denetlemedi?' diye konuşuyorlar, onun için bu laboratuvar var. Deprem yönetmeliğinden sonra yapılan binalar denetleniyor, bizim laboratuvarımız öncesinde yapılan binalara hizmet verecek. Binaların beton ve demir testleri en ince ayrıntısına kadar yapılacak. Bunun karşılığında çok cüzi bir bedel alacağız.''
        
Hasan Karabağ, okul, hastane gibi resmi kuruluşlardan da talep olması durumunda hizmet verebileceklerini söyledi. Karabağ, merkezin yapacağı çalışmalarla Bayraklı'daki bina envanterinin de çıkarılacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-ilk-deprem-etut-merkezi_75248.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yerel yönetimler için örnek çalışma olması temennilerimle YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!