Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in İmaj Köyu Küflendi Kokuyor

Olimpiyat Köyü’nde sıkıntı bitmiyor. Olimpiyat Köyü’ndeki 64 blok yöneticisinin kendi içinden seçtiği Başkan Nursun Emren, 934 konuttan 800’ünün dolu olduğunu, yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşadığı köyün, yazın cennet kışın ise cehenneme döndüğünü öne sürdü.

Hürriyet Gazetesi
İzmir’in İmaj Köyu Küflendi Kokuyor

İzmir’de 2005 yılında düzenlenen Üniversite Yaz Oyunları nedeniyle dünyanın dört bir yanından kente gelen gençlerin barınması amacıyla yapılan, organizasyon sonrası da sahiplerine teslim edilen Olimpiyat Köyü’nde sıkıntı bitmiyor. Olimpiyat Köyü’ndeki 64 blok yöneticisinin kendi içinden seçtiği Başkan Nursun Emren, 934 konuttan 800’ünün dolu olduğunu, yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşadığı köyün, yazın cennet kışın ise cehenneme döndüğünü öne sürdü.

Emren, konutların yüzde 90’ında kışın yağan yağmurla birlikte akıntıların olduğunu, tavanların küflenip, duvarların yeşerdiğini dile getirerek, “Kışın özellikle evlerin teras ve cumbalarından su sızıyor. Duvarlar, tavanlar öyle yeşeriyor ki evler adeta botanik bahçesine dönüyor. Şikayetlerimizi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca ilettik. Köydeki birçok kişi dava açtı. Köye yazın gelen kışın kaçıyor. Duvarlarda derin çatlaklar oluştu” dedi.

Kışın ısınamıyor donuyoruz

Olimpiyat Köyü Başkanı Nursun Emren, ısınmanın büyük sorun olduğu köyde merkezi kalorifer olduğunu belirterek, “Kalorifer kazanları fuel-oil ile çalışıyor. İki blok kazanlarını fuel-oil çok pahallı olduğu için kömürlüye çevridi. Ancak bu da daire başı 750 TL masrafla oldu. Diğer konutlar klimayla ısınmaya çalışıyor. Burası çok yüksek olduğu için klimalar yetersiz kalıyor. Köyümüze yazın gelenler kışın gidiyor. Burayı yazlık gibi kullanıyorlar” dedi.

Bin kişi görünüyor

Nursun Emren, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin köyün ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla bakkal, manav, kasap, su, tüp dükkanları için ihale açtığını, ihale sonuçlanmasına rağmen işyerlerinin elektrik olmadığı için açılamadığını ve aylardır boşa kira verdiklerini söyledi. Emren, “Buradaki dükkanların hepsi tek elektrik saatine bağlanmış. Büyükşehir Belediyesi’nin her bir dükkan için ayrı elektrik projesi yapması gerekiyor. Bu proje yapılırsa TEDAŞ onaylayıp elektriği verecek. Ancak daha proje ortada yok. Üç aydır boş dükkana kira ödeniyor” dedi.

Olimpiyat Köyü’nde yaklaşık 2 bin 500 kişi yaşamasına rağmen bağlı oldukları Çetin Emeç Mahalle Muhtarlığı’nda nüfusun bin kişi görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-imaj-koyu-kuflendi-kokuyor_71916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!