Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in Ulaşım Altyapısı Gelişmeyi Bekliyor

İzmir’in birçok alanda geri kaldığı ve hedeflediği gelişmeyi gösteremediği sık sık gündeme gelmekte. Geçtiğimiz günlerde İzmir çevre yolunun önemli bi

Ticaret Gazetesi/04.09.2002zmir’in birçok alanda geri kaldığı ve hedeflediği gelişmeyi gösteremediği sık sık gündeme gelmekte. Geçtiğimiz günlerde İzmir çevre yolunun önemli bir halkası olan Balçova geçişi tamamlandı ve Çeşme ve Aydın otoyolları birbirine bağlandı. Bu güzel gelişmeyi bir de İşbank’ın Bahreyn şubesinden gelen kredi anlaşması haberi de eklenince çevre yollarını tamamlanması için önemli bir atak yapıldığı görüldü.

Fakat maalesef İzmir’in dış dünya ile bağlantısını yapacak önemli birkaç noktada istediğimiz sonuçları elde edemiyoruz. İzmir için yap-işlet-devret modeli ile tamamlanması düşünülen, planları çizilip ihale aşamasına kadar gelinen uluslararası havalimanı terminali maalesef İstanbul Atatürk Havalimanı yapımında TAV gurubuna verilen imtiyazlar ve anlaşma koşulları nedeni ile askıya alındı. Geçen hafta Antalya’ya ikinci bir dış hatlar terminalinin yapılması gündeme gelmesine rağmen maalesef izmir projesi hasıraltı yapılmaya devam ediliyor.İzmir için ikinci önemli ulaşım projesi ise İzmir-Bursa-İstanbul otoyolu.

Bu yolun yapımı ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Karayolları özel sektöre yap-işlet- devret formülü önerdi. Bu yolun da biran önce yapılması için gerekli baskı gurubunun oluşturulması gerekli. Ayrıca otoyol inşaatının başlangıç noktasının da İzmir olması etap etap tamamlanacak yolun şehrimize bağlanması açısından çok önemli.

Üçüncü ulaşım atağımız ise İzmir limanı genişletme çalışmaları ile ilgili olmalı. Daha verimli işletilmesi ve yükleme vinçlerinde yapılacak yenilem ile büyük bir hamle yapacağına inandığım limanın geliştirilmesi için de bir baskı gurubu oluşturmak gerekmekte.

Bütün bunları yazmamın en büyük nedeni ise seçim. İzmir seçimde birçok partinin oy deposu gibi görünüyor. Partiler izmir’den alacakları oy oranlarını yükseltmekle ilgili ciddi planlar içindeler. Bu nedenle çok önemli bir kozu oynama zamanının geldiğine inanıyorum.

Alınacak sözler ve verilecek destekler açısından İzmir artık kabuğunu yırtmalı...

Cemal TÜKEL

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-ulasim-altyapisi-gelismeyi-bekliyor_1607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!