Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Zeminine Deprem İncelemesi!

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle, kentin zemin yapısını belirlemeye yönelik bir araştırma yapılacak. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) "Kamu kurumları araştırma ve geliştirme projelerini destekleme programı" kapsamında uygun gördüğü proje,önümüzdeki

Yeni Şafak Gazetesib>Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle, kentin zemin yapısını belirlemeye yönelik bir araştırma yapılacak. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) "Kamu kurumları araştırma ve geliştirme projelerini destekleme programı" kapsamında uygun gördüğü proje, önümüzdeki günlerde başlatılacak.

"İzmir Metropolu ile Aliağa ve Menemen ilçelerinde güvenli yapı tasarımı için zeminin sismik davranışlarının modellemesi" konulu proje kapsamında, İzmir kent merkezi, Aliağa ve Menemen ilçelerinde toplam 16 sismik istasyon kurulacak. Bölgede zeminle ilgili 4 bin metrelik sondaj çalışması gerçekleştirilecek ve yaklaşık bin noktada jeofizik ölçümler yapılacak. Toplam bütçesi 3 milyon 85 bin 815 YTL olarak belirlenen proje, 3 yıl sürecek.

Fay yapısına yönelik proje

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin "müşteri kurum" olarak başvurduğu projeyi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) yürütecek.3 üniversiteden 5 danışman görev alacak. Proje ekibi, 42 kişiden oluşacak. Bakanlık Deprem Araştırma Dairesi ve TÜBİTAK-MAM Enstitüsü tarafından halen yürütülmekte olan "Türkiye'nin Deprem Riski Yüksek Tektonik Rejimleri Farklı Bölgelerinde Deprem Davranışının Çok Disiplinli yaklaşımlarla Araştırılması" konulu proje kapsamında Marmara, Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan riskli tüm fay parçaları izleniyor. Söz konusu projenin İzmir ayağı, fayların yapısına yönelik bilgi sağlayacak, yeni proje de zemin yapısı ortaya koyacak ve oluşacak bu tabloya göre risk analizi yapılacak. Böylece, bir deprem meydana geldiğinde, büyüklüğüne göre İzmir'in neresinde tehlike oluşabileceği tahmin edilebilinecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, aktif faylara oldukça yakın, nüfus ve sanayi yoğunluğu, kapasitesi ve ulusal ekonomiye katkısı açısından İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü büyük il olan İzmir'de, deprem araştırmalarının bilimsel nitelikte yürütüldüğünü ve çalışmaların kapsamının artırıldığını belirtti. Faylar üzerinde araştırmaların sürdüğüne işaret eden Erbakan, zemin yapısına yönelik projenin benzerinin İstanbul'da yapıldığını, İzmir'in kent ölçeğinde böyle kapsamlı bir çalışmanın ikinci örneğini oluşturduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-zeminine-deprem-incelemesi_58713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!