Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmirli Müteahhitler Olimpiyat Köyü İhalesi İçin Büyükşehir'e Tepki Gösterdi

Bugün gerçekleştirilecek ihaleye İzmirli olmayan 7 firmanın davet edildiğini söyleyen müteahhitler, Başkan Piriştina'yı eleştirdi İzmir Büyükş

Yeni Asırb>Bugün gerçekleştirilecek ihaleye İzmirli olmayan 7 firmanın davet edildiğini söyleyen müteahhitler, Başkan Piriştina'yı eleştirdi
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 934 konutluk Olimpiyat Köyü ihalesi İzmirli müteahhitlerin tepkisini çekti. Bugün davet usulü ile gerçekleştirilecek ihaleye İzmir dışından 7 firmanın davet edildiğini öğrenen İzmirli müteahhitler ayağa kalktı. EBSO Genel Sekreteri Mustafa Kalyoncu imzasıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 16 Aralık Tarihi'nde yazı yazılarak ihaleye davet edilen Doğuş, Mesa, Soyak, GBB Garanti, EMT, Tepe ve Enka firmaları arasında İzmirli olup, olmadığı soruldu

Gazeteden öğrendik
İzmirli müteahhitlere haksızlık yapıldığını ifade eden EBSO Yönetim Kurulu ve İnşaat Yapım Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Hakkı Attaroğlu, ihalenin iptal olmasını ve yeni açılacak ihaleye İzmirli müteahhit firmaların da davet edilmesini istediklerini söyledi. Ekonomik ve sosyal açıdan İzmir için büyük önem taşıyan Olimpiyat Köyü'nün yapım ihalesine çağrılmamanın ciddi bir eksik olduğunu dile getiren Attaroğlu, "EBSO İnşaat Yapım Sanayi Meslek Komitesi'ne üye 300 firma var. Bu firmaların en azından A grubu karnesi olanlar ihaleye davet edilmeliydi. Ancak biz ihalenin 23 Aralık'ta yapılacağını gazetelerden öğreniyoruz. Bu olacak iş değil. Ondan sonra da her yerde İzmir neden büyümüyor deniyor. Bu yanlışlıklarla İzmir'in büyümesi mümkün değil" dedi.

Temel ocak ayında
İzmir'in ev sahipliğini yaptığı 2005 Üniversite Oyunları için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, Dünya Üniversite Oyunları Federasyonu FİSU'ya verdiği taahhüt doğrultusunda Uzundere'de inşaa edilecek 934 konut için bugün ihale yapacak. Konutların temeli ise 2003 yılının Ocak ayında atılacak. Konutların anahtar teslimi ihaleye çıkacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, olimpiyat konutlarının yapımı için herhangi bir keşif bedelinin belirlenmediğine dikkat çekti. Yetkililer, "Bölgeyle ilgili gerekli zemin etüdleri yaptırılıp buna göre uygulama projeleri hazırlandı. Davet edilen firmalara uygulama projelerini teslim ettik. Hazırlıklarını yapıp ihalede anahtar teslimi firmalardan teklif alacağız. İhale sadece sporcuların barınacağı 934 konutu kapsayacak. Olimpiyat köyünde yeralacak dinlenme, spor alanları, sosyal tesisler bu ihalenin dışında tutularak daha sonra gerçekleştirilecek. Teklifler alındıktan sonra oluşturulacak ihale komisyonu firmaların verdiği teklif zarflarını teker teker inceleyip değerlendirmesini yapıp uygun olanında karar kılacak. Ocak ayında da Olimpiyat Köyü'nün temel atma töreni gerçekleştirilecek. Olimpiyat köyünün temel atma töreninde FİSU Yönetim Kurulu Heyeti de hazır bulunacak.

İnşaatlar etaplara bölünürek yapılsın
EBSO Yönetim Kurulu ve İnşaat Yapım Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Hakkı Attaroğlu, daha önce İZSU ihaleleri konusunda belediye ile yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuçlar aldıklarını ve ihaleleri küçülterek İzmirli firmaların da ihalelerden pay almasını sağladıklarını söyledi. Attaroğlu, Olimpiyat Köyü ihalesinin de etap etap gerçekleştirilebileceğini belirterek, İzmirli işadamının her zaman vergisini ödediğini, işini zamanında teslim eden dürüst bir kimliğinin olduğunu vurgulaladı. Attaroğlu, kamunun talep ettiği sosyal yardım taleplerini de her zaman karşılayan İzmirli işadamlarının ihaleye bile davet edilmemesinin yanlış olduğunu kaydetti.

Oyunlardan sonra hak sahiplerine
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan olimpiyat konutları oyunların sonunda kullanılmak üzere talipli olan İzmirlilere satıldı. Olimpiyat Köyü'nde organizasyon süresince misafir edilen yabancı ülkelere mensup sporcuların ülkelerine dönmesiyle birlikte konutlar hak sahiplerine teslim edilmeden önce Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 aylık süre içinde tekrar elden geçirilerek bakım ve onarımı yapılacak. Konutlar en geç 2005 yılının Aralık ayına kadar, sahiplerine teslim edilecek.

Olimpiyat Köyü'nde 6 tip konut var
Üçkuyular sırtlarında, Mimkent'in üst tarafında yeralacak olan Olimpiyat Konutları 6 ayrı tipten oluşacak. İlk dört tip birbirinin görüşünü kapatmayan teras evler biçiminde tasarlanırken, diğer iki tip konut apartman tipi şeklinde inşa edilecek. Otoparkları, ısınma sistemleri, alışveriş merkezi, spor alanları, sosyal tesisleri, dinlence olanakları ve ekonomik altyapı çözümlerini ortak yaşamın avantajlarıyla biraraya getiren Dünya Üniversite Oyunları Köyü yeşil dokusuyla sahiplerini doğa ile buluşturacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirli-muteahhitler-olimpiyat-koyu-ihalesi-icin-buyuksehire-tepki-gosterdi_2780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!