Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmit'e 4 Milyon TL'lik Ekopark!

İzmit Belediyesi, sanayinin kalbi olarak nitelenen bölgenin turizm ve tarih kenti olarak da öne çıkması için kolları sıvadı.

yapi.com.tr
İzmit'e 4 Milyon TL'lik Ekopark!

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Tarih Koridoru, Ekopark gibi birbirinden iddialı projeleri hayata geçirerek İzmit'de ilklere imza atmaya devam edeceklerini belirterek, "Kocaeli sanayi kenti.  Ancak son yıllarda artık biz bu kimliği turizm kenti kimliği ile birleştirmeye çalışıyoruz. Şehir yeterince sanayiye doydu ve sanayinin getirdiği bazı zorlukları da yaşadık. Artık yeni sanayi yerine sanayinin mümkün olduğu kadar çevreye olan etkileri azaltmak, ıslah etmek istiyoruz. Şehrin doğal güzellikleri ve tarihi değerlerini ön plana çıkartarak yüzünü turizme dönmesini hedefliyoruz. Yani turizm ve sanayi kenti kimliğini bir arada taşımasını amaçlıyoruz. Vizyonumuz, İzmit'in Türkiye'nin cazibe merkezi olarak dünyada tanınmasını sağlamak"diye konuştu.

40 dönümlük alanda kurulan Ekopark'ta herşeyin ekolojik olacağı ifade eden Doğan,  "Enerjini büyük ölçüde elektrikten alacak. Rüzgar enerjili tribünü kurduk. Sulamasını yağmur sularından elde ediyor. Şelale, gölet , piknik alanları doğayla uyumlu yapılan bir park. Önümüzdeki aylarda tamamlanarak açılacak. Yeşili ve çevreyi koruyoruz. Şuana kadar 130 civarında yeni park yaptık. Bulduğumuz her yeşil alanımızı kullanıma açıyoruz. Üzerinde yapılmış binalar varsa onları temizliyoruz. Özellikle gelecekte çocuklarımıza daha yeşil bir İzmit bırakmaya çalışıyoruz. Ekopark 4 milyon TL'lik ciddi bir proje. Bölgenin ilk ekolojik parkı olacak" şeklinde konuştu.

Restorasyonlar sürüyor

İzmit'in 3 bin yıllık ve 4 uygarlığı taşıyan bir şehir olduğunu söyleyen Doğan, "Özellikle Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemiyle ilgili çok yapılan bir şey yoktu. İzmit'in özellikle tarihi ev, konak, çeşme, hamam ve camilerini bire birer restore ettik. Şuanda restorasyonlar sürüyor. Rrestorasyon maliyeti 30 milyon liraya yakın. Tabi bunlar çok sabır isteyen çalışmalar. Kapanca Sokak diye bir sokak var, onun artık sonlarına yaklaşıyoruz. Orayla ilgili sokak iyileştirme projesini ihale ediyoruz. Devam eden 6-7 tane restorasyonumuz var. Tarih koridoru projesiyle de bölge ciddi yatırımlara imza attık. Yeni bir İzmit doğacak: Yeni ufukları olan, turizm kenti gibi bir İzmit. Tarihi yönüyle markalaşan bir İzmit olmasını istiyoruz. Tarihimizle birlikte pişmaniyemizi de dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Bazı bölgelerin yer altında hala tarih kalıntıları, anfi tiyatrolar ve saraylar var, ancak üzerinde yaşam sürüyor. Yaşam süren alanlarda halkımızın da mağduriyetine yol açmadan süreçleri yönetmek lazım. Bunlar birer birer ortaya çıkarıldığında gerçekten tarihi yönüyle ön plana çıkan bir şehir olacak" açıklamasını yaptı.

Atık yağları 3 yıldır biyodizele çeviriyoruz

Atık yağları ev ve işyerlerinde 3 yıldır topladıklarını ve üniversite ile sürdürdükleri ortak proje kapsamında biyodizele çevirdiklerini kaydeden  Doğan, "Ve bu biyodizele çevrilmiş ürünleri kullanıyoruz.Çevre mühendisleriyle özel eğitimler veriyoruz. Halkımız çok ilgi gösteriyor, yağını atmıyor. Yine bu konuda Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştirdik  Özellikle mutfak lavabolarında atık ve yağlı suların kanalizasyona karışıp arıtmada ciddi bir yük oluşturmasını engellemek için mutfak lavabolarının  sularının ayrı bir hatla, kağıt tutucunun içinden geçip kanalizasyona akıtılmasıyla ilgili bir zorunluluk getirdik. Meclisten de geçirdik ve kasım ayı itibarıyla bir inşaat için başvurup ruhsat isteyenlerin yağ toplama biriminin olup olmadığına bakıyoruz. Bu ilk defa biz de başlatıldı ve Türkiye'de bir çok belediye arayıp proje hakkında bilgi alıyor. Yağ tutucu zorunluluğu bütün inşaatlara getirilmeli.Çevre ile ilgili bir çok projelerimiz de devam ediyor" şeklinde konuştu.

ETİKETLER: İzmit ekopark
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmite-4-milyon-tllik-ekopark_110145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!