Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İznik Süleyman Paşa Medresesi Deprem Merkezi oldu

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Temsilciliği ve Eczacıbaşı Topluluğu'nun desteği ile onarımı gerçekleştirilen İznik Süleyman Paşa Medresesi hizm

Yapı Dergisi/239irleşmiş Milletler Kalkınma Programı Temsilciliği ve Eczacıbaşı Topluluğu'nun desteği ile onarımı gerçekleştirilen İznik Süleyman Paşa Medresesi hizmete açıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından İznik Belediyesi'nin kullanımına verilen medresede, İznik Belediyesi bünyesinde oluşturulan bir sivil toplum örgütü olan İznik Yerel Gündem 21 Girişimi, BM Kalkınma Programı tarafından geliştirilen "Afetlerin Önlenmesi ve Afetlere Hazırlık İçin Yerel Kapasitenin Geliştirilmesi" başlıklı proje doğrultusunda çalışmalar yapacak. Medrese öteki sanatların yanısıra geleneksel İznik çini sanatının tanıtımı ve geliştirilmesinde de önemli bir rol üstlenecek.
"Afetlerin Önlenmesi ve Afetlere Hazırlık İçin Yerel Kapasitenin Geliştirilmesi" başlıklı proje doğrultusunda İznik'te pilot bir eğitim başlatılıyor. Muhtarlarla birlikte her mahalleden 20'şer kişilik mahalle afet yönetimi oluşturularak bu kişilere deprem öncesi ve deprem sırasında yapılması gerekenler konusunda kuramsal ve uygulamalı eğitim verilecek. Proje, afet riski taşıyan Bursa, Orhangazi, Gemlik, Çanakkale ve Sakarya'yı da kapsıyor. Osmanlı Devleti'nin en eski tarihli medresesi olarak bilinen Süleyman Paşa Medresesi, Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 1332 yılında yaptırıldı. Açık avlulu tipte olan yapıda 13 oda ve bir dershane bulunuyor. Binanın restorasyonu Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Erkan Uçkan ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iznik-suleyman-pasa-medresesi-deprem-merkezi-oldu_214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!