Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İznik'te Ayasofya Müzesi'nin Bütçesi Hazır, Restorasyon Halen Başlamadı

Restorasyon kararı aylar önce alınan Bursa'nın İznik ilçesindeki tarihî Ayasofya Müzesi, bakımsızlıktan adeta dökülüyor.

Zaman Gazetesiestorasyon kararı aylar önce alınan Bursa'nın İznik ilçesindeki tarihî Ayasofya Müzesi, bakımsızlıktan adeta dökülüyor. 4 medeniyete başkentlik yapan, tarihi ve doğası ile ünlü İznik'in en önemli eseri Ayasofya Müzesi'nde restorasyon çalışmaları bir türlü başlamadı. İznik'te 2 ana caddenin kesiştiği yerde, kentin tam ortasında VII. Konsil'in toplandığı yer olan ve bu nedenle inanç turizmi için önem arz eden Ayasofya, gün geçtikçe çürüyor.

Üstü açık olduğu için kış şartlarında daha da ağır tahribat gören Ayasofya'nın acilen onarılması bekleniyor. İznik'e Ayasofya için geldiğini söyleyen yerli ve yabancı turistler, tarihî müzenin bir an önce onarılmasını bekliyor. Hıristiyanların buraya ayin için geldiğine dikkat çeken İznikliler, restorasyon çalışmalarının başlamasını istiyor. İsmi, "Da Vinci Şifresi" adlı filme de konu olan Ayasofya Müzesi'ne aylar önce Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından 375 bin YTL'lik bütçe ayrılarak restorasyon kararı çıkmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iznikte-ayasofya-muzesinin-butcesi-hazir-restorasyon-halen-baslamadi_57738.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!