Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İZODER’den ‘İklim Eylem Zirvesi’ Açıklaması

İZODER, New York'ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise mevcut binaların sıfır karbon hale getirilmesi amacıyla yol haritalarının hazırlanacağını bildirmesine yönelik bir açıklama yaptı.

yapi.com.tr
İZODER’den ‘İklim Eylem Zirvesi’ Açıklaması

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, İklim Eylem Zirvesi sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“New York'ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel düzeyde iklim değişikliği ile mücadele etmek için Türkiye’nin her bir coğrafi bölgesine yönelik eylem planları hazırlandığını açıkladı. ‘Yerel iklim yatırımı için liderlik’ ve ‘herkes için sıfır karbon binalar’ girişimiyle; iklim değişikliği ile başarılı mücadele için öncelikle yerel düzeyde eyleme geçildiğini göstermesi açısından son derece önemlidir.

Ülkemizde yalıtım ile ilgili yasal düzenlemeler henüz AB ülkeleri seviyesinde değil. Bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca anlamda ısı yalıtımıyla ilgili mevzuatlara yönelik olarak sürdürülen yenileme ve tadilat çalışmaları çok önemli bir fırsat. Mevzuatların iyileştirilmesi, ısı yalıtım kalınlıklarının AB ülkelerindeki gibi 14-16 cm seviyesine yükseltilmesi, enerji verimliliği ve karbon salımının azaltılması için çok önemli. Isı yalıtımı ile ilgili mevzuatların iyileştirilmesiyle, enerji verimli, yenilenebilir enerjiden faydalanan ve karbon salımı olmayan veya çok düşük seviyede salıma sahip bina stoku hedeflerine ulaşabiliriz.

Aynı zamanda ısıtma ve soğutma sistemlerinde verimli cihaz seçimi ve işletimi, aydınlatmada enerji verimliliği öne çıkan diğer unsurlar. Söz konusu hedeflere ulaşmak için enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjiden de yararlanılması gerekiyor.

Binalarda enerji verimliliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri olan ısı yalıtımının teşvik edilmesi hem toplumumuz hem yalıtım sektörümüz adına önemli bir adım olacaktır. Çünkü Türkiye’de binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yani yaklaşık yüzde 32’sine ulaşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız ısı yalıtımı önlemleriyle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.

Mevcut mevzuatların etkin bir şekilde uygulanması ve denetlenmesi noktasında eksiklerimiz var ancak eylem planlarının da katkısıyla, ısı yalıtımını kaliteli malzeme ve uzman uygulamalar ile gerçekleştirirsek, sağlıklı ve konforlu yapılara kavuşabiliriz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izoderden-iklim-eylem-zirvesi-aciklamasi_175083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!