Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İztuzu Sahilinin Son Sahibi Kim Olacak?

Yedi yıl İztuzu Plajı için uğraşan belediye başkanı AKP'ye transfer olduktan sonra hedefine ulaşmıştı.

Radikal Gazetesiünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın AKP'nin 'transfer ettiği' belediyeye verilmesi kararı Danıştay'dan döndü. Caretta'ların üreme alanı olan sahilin işletmesinin düşük fiyat veren Dalyan Belediyesi'ne verilmesi kararı durduruldu.

İztuzu'nu işletmek, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde üst üste iki kez DYP'den belediye başkanı seçilen Suat Tufan'ın tutkulu hedefi. Tufan uzun süre özel sektör, bir süre İl Özel İdaresi'nce işletilen plaj için yedi yıl uğraştı ama sonuç alamadı. Başkan Tufan, 2006 yılbaşı tatilini Muğla'nın Akyaka beldesinde geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da bu isteğini aktarmıştı. Tufan'ın bu görüşmenin ardından AKP'ye transfer olması, kısa süre sonra Özel Çevre Koruma Kurulu (ÖÇK) tarafından İztuzu Plajı ihalesinin yıllığı 300 bin YTL karşılığında 10 yıllığına Dalyan Belediyesi'ne devri dikkat çekti.

Aynı ihalede 412 bin YTL teklif vermelerine rağmen kaybeden 'Köyceğiz Dalyan Çevre Koruma Birliği' itiraz etti.

'İl Özel İdaresi, Köyceğiz, Dalyan, Beyobası ve Toparlar belde belediyeleri Zeytinalanı, Köyceğiz Köyü, Yangı, Döğüşbelen, Sultaniye, Çandır, Kavakarası, Tepearası, Ekincik, Zaferler, Okçular, Hamitköy, Eskiköy, Gökbel ve Yayla Köyü muhtarlıkları tarafından kurulan birlik adına, birliğin ve Köyceğiz'in CHP'li Belediye Başkanı Salih Erbay, hukuk savaşını Danıştay'a kadar taşıdı.

Danıştay 13'üncü Dairesi de 23 Kasım'da oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP'li Erbay bekliyor: "Siyaset ön plana çıkarılarak yapılan hukuksuzluğu yargı düzeltti. Bu karara herkesin saygılı olması gerekir. Bir başka deyişle yanlış kiralama yapan ÖÇK bu işlemi iptal etmeli."

Dalyan Belediye Başkanı Tufan ise "Karara saygılıyız. Ama biz ÖÇK ile protokol yaptık. Plaj sınırımız içinde. İhaleyi kazandık. Biz de hakkımızı arayacağız. Dava henüz sonuçlanmadı. Bu ara karar" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iztuzu-sahilinin-son-sahibi-kim-olacak_58817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!