Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japon Mimardan Fransa’ya ‘Kağıttan Köprü’

Japonya, Türkiye ve Hindistan’daki depremzedeler için karton borular kullanarak tasarladığı barınaklarla da tanınan Japon mimar Shigeru Ban, Fransa’da inşa ettiği “kağıttan köprüsünün” açılışını yaptı.

NTVransa’nın güneydoğusunda, Roma dönemine ait ünlü su kemeri Pont du Gard’ın yanına inşa ettiği kağıttan köprünün açılışındaki konuşmasında, “Çok ilginç bir tezat. Bir yanda taştan su kemeri, diğer yanda kağıttan köprü. Kağıt da kalıcı olabilir, dayanıklı olabilir. Ön yargılardan kurtulmak lazım” dedi.

Köprüden aynı anda 20 kişinin geçebileceğini de söyleyen Japon mimar, köprüde kullandığı ve artık kendine mal olmuş malzemelerden tasarladığı karton boruların dayanıklı olduğunu anlattı.

Kağıttan köprüsünü yaparken ünlü su kemerinin mimarisinden esinlendiğini de belirten 1957 Tokyo doğumlu ünlü mimar, “Köprü hayallerimden biriydi” dedi ve Fransa’nın güneyindeki Montpellier Mimarlık Yüksek Okulundan köprünün montajına katılan 20 kadar öğrenciyle 3 Japon öğrenciye teşekkür etti.

Roma dönemi su kemerine 500 metre mesafedeki köprü pazartesi günü halkın ziyaretine açılacak ve 16 eylüle kadar sergilenecek. Suların kabarma mevsiminde yerinden sökülecek olan kağıttan köprü, daha sonra yeniden monte edilecek.

Japon mimarın asistanlarından Marc Ferrand, köprünün dayanıklılığının 1,5 tonluk su balonlarıyla test edildiğini belirtirken, her biri 11,5 santimetre çapında ve 11,9 minimetre kalınlığındaki 281 karton boruyla 7,5 ton ağırlığındaki köprüde kullanılan boruların içinden telden çubuklar geçtiğini anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japon-mimardan-fransaya-kagittan-kopru_55543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!