Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonlara 'Nükleer' İşbirliği Teklifi

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Bridgestone, Komatsu, Toyota ve Mitsubishi ile üretime yönelik planlarının olduğunu, nükleer enerjide Japon şirketleriyle ortaklık yapabileceklerini söyledi.

Radikal Gazetesi
Japonlara 'Nükleer' İşbirliği Teklifi

abancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Japonya'nın etkin yayınlarından Nihon Keizai Shimbun'un (NIKKEI) ekonomi yayını Nikkei Sangyo Shimbun'un (Nikkei Business Daily) sorularını yanıtladı. Güler Sabancı, "Bridgestone ile yeni ekipman yatırımları, Komatsu ile yurtiçinde üretimin başlatılması, Toyota ile Lexus markasının pazara girişi, Mitsubishi Fuso ile kamyon üretimine yönelik planlarımız var. Öncelikle mevcut ortaklarımızla yeni projeler üzerinde duruyoruz" dedi.

En ideali enerji sektörü
Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamada Hiroaki Kanazawa tarafından yapılan röportajda Sabancı'nın, topluluğun projeleri ve Japonya'daki iş ortaklıklarıyla ilgili bilgiler verirken, Türkiye ve dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu kaydedildi. Sabancı, Japon şirketleri için Türkiye'de ideal sektörlerin neler olduğu sorusuna karşılık, "Şu anda en ideal sektör enerjidir. Hükümetin yakın zamanda ihaleye çıkacağı nükleer enerji santrallarına yönelik program da bunun merkezinde. Biz de Sabancı olarak bu projede yer almak istiyoruz. Japon firmalarıyla işbirliği yapabiliriz. Hükümetin özel sektör eliyle projeyi yapmak istemesine yönelik bazı endişeleri de anlıyorum fakat enerji sektörünün özelleştirilmesi kaçınılmaz. Riskin olduğu yerde fırsatlar da vardır" karşılığını verdi.

Japon şirketlerinin Türkiye dahil olmak üzere Ortadoğu'da iş yapma konusunda isteksiz olduğuna dair görüşler olduğu yönündeki yoruma da Sabancı, "Şirketlerin Ortadoğu gibi zor bir bölgede dikkatli davranmaları normal ve siyasi istikrar, yatırım kararı alırken son derece önemli. Bu durum içinde bakıldığında Türkiye'de gerekli yatırım ortamı mevcuttur" dedi. Açıklamada, gazetenin yazıda, Türkiye'ye yönelik olarak, "Post BRICs ülkeler içindeki iddialı adaylardan Türkiye'ye yönelik ilgi artıyor. Yabancı firmaların ülkeye yatırımları hızlanıyor ve BRICs'i takip edecek olan yeni gelişmekte olan ülkeler grubunu temsil eden 'Next 11' ya da 'VISTA' içinde de bir adım önde olduğu hissi veriyor" görüşüne yer verildiği aktarıldı.

'Elektrik ücreti düşmeli'
Güler Sabancı, "Türk sanayisinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?" sorusuna "İşçilerimizin üretkenliği yüksek. Liman, yol gibi altyapı unsurları iyileştirildiği için coğrafi ve demografik olarak ciddi bir avantajımız var. Fakat diğer yandan döviz kuru ve enerji maliyetlerinin yüksekliğinin de mevcut durumun zayıf yanlarını oluşturduğunu söyleyebilirim.

Özellikle Türk lirasının değerlenmesi bir olumsuzluk nedeni. Daha fazla özelleştirme ve de-regulasyon yapmamız gerektiğini düşünüyorum" karşılığını verdi.
Sabancı, "Türkiye hükümetinden nasıl bir ekonomi politikası bekliyorsunuz?" sorusu üzerine de "Elektrik ücretleri rekabet açısından bakıldığından büyük ölçüde düşürülmeli. Geçtiğimiz yıl ilgi genel seçimler ve milli güvenlik konularına yöneldi. Bu sene ise ekonomi politikalarına odaklanılmasını istiyoruz" dedi.

'Krizden etkilenebiliriz'
Dünya ekonomisiyle ilgili olarak ise Sabancı, "Türkiye direkt olarak subprime krizinden etkilenmedi ama dünya ekonomisindeki yavaşlamayla beraber yurtdışından gelen yatırım ve sermaye miktarında azalma olursa biz de etkileniriz. Likiditesi hayli yüksek olan petrol kaynaklı sermayenin Türkiye'ye gelme ihtimali bir fırsattır" değerlendirmesi yaptı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/japonlara-nukleer-isbirligi-teklifi_60433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!