Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Japonlar’dan Arçelik’e "Mükemmellik Ödülü"

Küresel ekonominin önde gelen şirketleri tarafından uygulanan Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) çalışmalarını başarıyla gerçekleştiren Arçelik, Japon P

Ticaret Gazetesi/25.10.2002üresel ekonominin önde gelen şirketleri tarafından uygulanan Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) çalışmalarını başarıyla gerçekleştiren Arçelik, Japon Planlı Bakım Enstitüsü’nün “TPM Mükemmellik Ödülü”nün sahibi oldu. Arçelik’den yapılan açıklamaya göre, şirketin Çayırova Çamaşır Makinesi İşletmesi, Toplam Verimlilik Yönetimi (TPM) çalışmalarını dünyada en iyi şekilde uygulayan işletmelere verilen TPM Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü.

Her yıl dünya çapında verilen TPM Mükemmellik Ödülü’ne bu yıl 177 işletme başvurdu. Türkiye’den başvuran tek firma olan Arçelik, 5 yıldır TPM çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Sıfır hata, sıfır arıza hedeflenen TPM uygulamalarından sonra kazanılan ödülü değerlendiren Arçelik Genel Müdürü Nedim Esgin, TPM uygulayan bir fabrikanın, üretirken oluşabilecek her türlü kaybını ve kalite hatalarını sıfırlayarak, malzemeyi son ürüne dönüştürmek anlamına gelen transformasyon maliyetini düşürmesi, böylece işletme verimliliğini yükseltmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Esgin, örneklerin, TPM ile transformasyon maliyetinin yüzde 30 oranında düşürülebildiğini gösterdiğini vurguladı.

TPM uygulamalarının gerçekleştiği 5 yıl içinde, alınan danışmanlıklar da dahil olmak üzere yaklaşık 200 bin Euro harcandığını belirten Esgin, “Bu dönemde sağlanan tasarruf ise toplam 1 milyon 750 bin Euro’dur. Önümüzdeki 2 yıllık süreçte ise yaklaşık 2 milyon Euro daha tasarruf sağlanması plânlanıyor” diye konuştu.

DAHA ÖNCE TÜRK PİRELLİ VE BEKO ELEKTRONİK ÖDÜL ALDI

Japon Planlı Bakım Enstitüsü’nün (JIPM-Japan Institute of Plant Maintenance) 1971 yılından beri her yıl dünyanın değişik ülkelerinden başvuran firmalardan başarılı olanlara verdiği ödül, 12 Kasım 2002 tarihinde Japonya’nın Yokohama kentinde törenle sahibini bulacak.

Türkiye’de Arçelik’ten önce bu belgeyi 1994 yılında Türk Pirelli ve 2001 yılında da Beko Elektronik aldı. 1971’den bu yana TPM belgesini dünya genelinde 1.500 fabrika elde etti.

Bir Japon yönetim metodolojisi olan TPM, üretimde, kalitede, stok ve maliyetlerde oluşan kayıpları azaltmayı, verimi en yüksek seviyelere getirmeyi ve çalışanların motivasyonunu artırmayı hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonlardan-arcelike-mukemmellik-odulu_2204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!