Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonya Açıklarına 'Deprem Erken Uyarı Sistemi'

Bilim adamları, Japonya açıklarındaki Nankai çukurunda depremleri önceden haber verecek bir erken uyarı sistemi kurmak için çaba gösteriyor. BBC'nin haberine göre, 'Nantroseize' adlı proje kapsamında ilk kez depremlerin başladığı yerkabuğuna inecek bir delik açılacak.

Sabah Gazetesi
Japonya Açıklarına 'Deprem Erken Uyarı Sistemi'

Bilim adamları, Japonya açıklarındaki Nankai çukurunda depremleri önceden haber verecek bir erken uyarı sistemi kurmak için çaba gösteriyor. BBC'nin haberine göre, 'Nantroseize' adlı proje kapsamında ilk kez depremlerin başladığı yerkabuğuna inecek bir delik açılacak. Japonya'nın doğusundaki Nankai çukuru yaklaşık olarak her 100 yılda bir büyük bir deprem ve tsunami oluşturuyor. 1946'da meydana gelen son depremde binlerce kişi öldü.

Projede görev alan farklı ülkelerden bilim adamları, tektonik plakaların çarpışması sonucu depremlerin oluştuğu noktaya ulaşmak için deniz yatağından 6 kilometre derine inecek bir delik açacak. Çukur üzerine gelen araştırma gemisinden gerçekleştirilen sondajla okyanus tabanından kaya örnekleri alınıyor. Örnekler, bölgede daha önce meydana gelen depremlerin jeolojik kayıtlarını ortaya çıkaracak.Daha sonra, açılan deliklere fay hareketlerinin izlenmesini sağlayacak alıcılar konulacak. Proje başarılı olursa bu alıcılar, depremin gelmekte olduğunu haber verecek.

ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nden Profesör Harold Tobin, "Depremler yerin kilometrelerce altında meydana gelmesine rağmen bütün gözlemlerimizi yerüstü ölçümlerine dayanıyor. Depremleri anlamak istiyorsak, bunu değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

Japon hükümetinin desteklediği proje son derece pahalı. Sondaj çalışmaları her gün birkaç yüzbin dolara mal oluyor. Nankai çukuru, dünyanın en aktif deprem bölgelerinden biri. Projenin 2012'de tamamlanması hedefleniyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonya-aciklarina-deprem-erken-uyari-sistemi_69399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!