Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonya'da 8,9 Büyüklüğündeki Deprem Ardından Tsunami Tahribatı

Japonya'da meydana gelen ve uzun süre devam eden 8,9 büyüklüğündeki deprem başta başkent Tokyo olmak üzere geniş bir bölgeyi etkiledi. Deprem yerel saatle 14:46'da (Türkiye saatiyle 07:46) meydana geldi. Bu depremin son yıllarda Japonya'da yaşanan en büyük sarsıntı olduğu belirtiliyor. Televizyonların canlı yayınlarına katılan bazı kişiler

BBC Türkçe
Japonya'da 8,9 Büyüklüğündeki Deprem Ardından Tsunami Tahribatı

Japonya'da meydana gelen ve uzun süre devam eden 8,9 büyüklüğündeki deprem başta başkent Tokyo olmak üzere geniş bir bölgeyi etkiledi. Deprem yerel saatle 14:46'da (Türkiye saatiyle 07:46) meydana geldi. Bu depremin son yıllarda Japonya'da yaşanan en büyük sarsıntı olduğu belirtiliyor. Televizyonların canlı yayınlarına katılan bazı kişiler depremin 3-4 dakika sürdüğünü anlatıyorlar. Japonya en yüksek derecede tsunami uyarısı yayımladı.

Amerikan jeoloji yetkilileri depremin merkezinin Tokyo'dan 400 km. uzaklıkta ve denizin 20 mil derinliğinde olduğunu açıkladı. Depremin ardından büyük artçı sarsıntılar yaşanıyor. Televizyon görüntüleri Onahama City'de büyük dalgaların kıyıyı vurmasını gösterdi. Miyagi ve Fukushima bölgelerini vuran ilk tsunami, kıyı boyunca çok sayıda yerleşim alanını tahrip etti. Sendai City'de çok büyük bir dalganın karanın içlerindeki tarım arazilerine doğru ilerlerken önündeki herşeyi birlikte sürüklediği görüldü. Japon NHK televizyonundan yayınlanan görüntülerde, denizden gelen dalgalarla birlikte gemilerin, otomobillerin, kamyonların, elektrik direklerinin, yoğun çamur tabakasıyla birlikte kıyıdan içlere doğru topluca sürüklenmesi izlendi.

Depremin çevredeki diğer birçok ülkeyi de etkilemiş olabileceği belirtiliyor ve bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya'nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor. Halkın en kısa zamanda ve hızla yüksek bölgelere gitmesi istendi.

Tokyo'da bir mezuniyet törenin yapıldığı salonun tavanının çökmesi sonucu 20 kişinin yaralandığı bildiriliyor. Birçok Tokyolu hayatlarında bu denli güçlü bir deprem yaşamadıklarını anlatıyor. Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı; Tokyo yakınlarındaki Ichihara yöresinde bir petrol rafinerisinde de kontrol altına alınamayan büyük bir yangın sürüyor.

Japonya'nın şehirler arası hızlı tren seferleri durduruldu. Tokyo yakınlarındaki Narita havaalanıyla, Sendai havaalanı ulaşıma kapatıldı. Bazı nükleer santrallerdeki faaliyet de, otomatik olarak kapatıldı.

Fransız Haber Ajansı, ABD tsunami gözlem merkezinin, Büyük Okyanus kıyılarının hemen hemen tamamını, Avustralya ile Güney Amerika'yı uyarı kapsamına aldığını bildirdi.

Japonya yetkilieri halka sükunet içinde olunması, asla otomobillere binilmemesi, önümüzdeki saatlerde güvenlik için yetkililerce yapılan uyarılara kesinlikle uyulması çağrısında bulunuyor. Başbakan Naoto Kan, ülkede herhangi bir radyasyon sızıntısı olmadığını duyurdu. Japonya Başbakanı, deprem fekaletzedelerine derin üzüntülerini dile getirdi ve çeşitli âcil yardım merkezleri oluşturulduğunu bildirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyada-8-9-buyuklugundeki-deprem-ardindan-tsunami-tahribati_86241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!