Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonya’dan Çevre Vaadi

Japonya’nın 16 eylülde göreve başlayacak yeni başbakanı Yukio Hatoyama, karbon gazları emisyonunu 2020 yılına kadar, 1990’daki seviyesinin yüzde 25 altına düşürmeyi hedeflediklerini duyurdu. Ağustosta yapılan seçimlerdeki zaferinin ardından başbakanlığı devralmaya hazırlanan Hatoyama’nın bu açıklaması, lideri olduğu Demokratik Parti’nin çevre

Taraf Gazetesi
Japonya’dan Çevre Vaadi

Japonya’nın 16 eylülde göreve başlayacak yeni başbakanı Yukio Hatoyama, karbon gazları emisyonunu 2020 yılına kadar, 1990’daki seviyesinin yüzde 25 altına düşürmeyi hedeflediklerini duyurdu. Ağustosta yapılan seçimlerdeki zaferinin ardından başbakanlığı devralmaya hazırlanan Hatoyama’nın bu açıklaması, lideri olduğu Demokratik Parti’nin çevre konularındaki iddialı politikalarının bir sonucu olarak yorumlanıyor. Hatoyama’nın selefi Taro Aso ise, sadece yüzde 8’lik bir kesinti vaat etmişti. Japonya, iklim değişikliği ile ilgili yeni hedefini, aralıkta Kopenhag’ta yapılacak iklim konferansında açıklayacak.

Orta vadeli hedefler

Japonya, dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve küresel ısınmanın en büyük nedeni olan, sera etkisi yapan gazların salınımlarının en fazla olduğu beşinci ülke. Başkent Tokyo’da düzenlenen, iklim değişikliğine ilişkin bir konferansta konuşma yapan Hatoyama, yeni yönetiminin “Orta vadeli hedefi”ni açıklarken, “2020 itibariyle, 1990 seviyesine oranla yüzde 25 azalma amaçlıyoruz. Bunun için, bilimin küresel ısınmayı durdurmak için öngördüğü seviyeyi baz aldık” dedi.

İş çevreleri tepkili

Yeni Başbakan ayrıca, iddialı amaçlara dayanan hedefinin, diğer büyük devletler tarafından da benimsenebileceğini söyledi. Bununla beraber Hatoyama’nın planlarının şimdiden Japonya’daki iş çevrelerinin tepkisini çektiği anlaşılıyor. Otomotiv sektöründe bazı kesimlerin bu yeni gaz salınımı hedeflerine karşı lobi oluşturmaları bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonyadan-cevre-vaadi_72161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!