Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

JCR'den Türkiye'ye Düşük Faiz Uyarısı

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye'de faiz oranlarının hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı dengede tutacak seviyelerde olmadığını söyledi.

yapı.com.tr
JCR'den Türkiye'ye Düşük Faiz Uyarısı

Türkiye'deki faiz oranlarına ilişkin bir açıklama yapan JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, "Türkiye'de sürdürülmeye çalışılan düşük faiz oranları hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı dengede tutacak seviyelerde değil" dedi.

Ökmen açıklamasında şu ifadeleri kullandı söyledi: "Faiz oranlarının mevcut seviyesi finansal risklerin birikmesini ve yüksek enflasyonu engelleyememektedir: Türkiye ekonomi verimlilik artışlarıyla desteklenen hızlı büyüme döneminde değildir. O nedenle enflasyonun kontrol altında tutulabilmesi için düşük faiz oranlarını uygulamanın temeli yoktur."

"Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikası tartışmasız olarak gevşek para politikası olup enflasyon görünümünün iyice bozulmasına sebep olmaktadır" diyen Ökmen, "Türkiye'nin fiyat ve finansal istikrarın gerektirdiği faiz oranları arasındaki fark oldukça yüksektir. Fiyat ve finansal alanlardaki istikrarı birlikte gözetecek tek bir politikanın uygulama ortamı kalmamıştır. Yapısal reformlar sonuç verinceye kadar Türkiye'nin sıkı para politikasına geçmesi gerekir" dedi.

Ökmen, şunları söyledi: "Dolar mevduat faiz oranları ile euro mevduat faiz oranları arasındaki dolar mevduat lehine oluşan pozitif farklar 2014 yılından bu yana artmış olması ve bu artışın 2016 yılında da devam edecek olması Fed politikalarının Türkiye piyasaları üzerindeki negatif etkilerinin en önemli sonucudur. Sermaye girişlerinin zayıfladığı böyle bir konjonktürde, makro finansal dengesizliklerin azaltılması bakımından, kısa vadeli faizlerin düşük düzeylerde tutulması doğal bir politika seçeneği olmaktan çoktan çıkmıştır. Küresel büyüme sorunlarına bağlı olarak zayıflayan risk iştahı gelişmekte olan ülkelere ve dolayısıyla Türkiye'ye yönelik sermaye akımlarını yavaşlatmaktadır. 2015 ve öncesinden miras kalan özel sektör bilançolardaki vade ve kur uyumsuzlukları, TL'nin değer kayıpları, finansal kesimlerde oluşan yüksek kredi stokları finansal istikrara ilişkin risklerin en önemlileri olarak hala devam etmektedir. Sermaye girişlerinin zayıfladığı böyle bir konjonktürde, makro finansal dengesizliklerin azaltılması bakımından, kısa vadeli faizlerin düşük düzeylerde tutulması doğal bir politika seçeneği olmaktan çoktan çıkmıştır. Zira faiz oranlarının düşük düzeylerde tutulması hızlı büyüme potansiyeline sahip olan iç talebi destekleyerek fiyat istikrarını tehdit etmekte ve enflasyon hedefine ulaşmayı engellemektedir. Düşük faiz hedefleyen mevcut para politikaları ekonomik temellerden yoksun olan yüksek döviz kurlarının oluşmasının temel nedenidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/jcrden-turkiyeye-dusuk-faiz-uyarisi_142344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!