Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Jeotermalde Kıpırdanma Başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, jeotermalle ısıtılan konut sayısının gelecek kış 30 bin 900'e çıkacağını, yeni sistemde indirimli abonelik kampanyasının da bulunacağını söyledi.

Cumhuriyet EGEzellikle kente doğalgaz girişi sırasında yatırımlarda yavaş kaldığı eleştirilerine hedef olan İzmir Jeotermal AŞ'nin, önümüzdeki yıl atağa kalkacağı savunuldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, jeotermalle ısıtılan konut sayısının gelecek kış 30 bin 900'e çıkacağını, yeni sistemde indirimli abonelik kampanyasının da bulunacağını söyledi.

Büyükşehir belediyesi ve valiliğin yarı yarıya ortaklığıyla oluşturulan İzmir Jeotermal AŞ, kentin bu anlamdaki yeraltı zenginliğini değerlendirmesi gereken kurum. Ancak kurumun, İzmir'in bu zenginliğini yeterince değerlendiremediği vurgulanıyor. Kocaoğlu ise, önümüzdeki yılın yatırım yılı olacağını kaydetti. Açılan, ama işletmeye alınmayan kuyuların devreye girmesiyle Balçova ve Narlıdere'de iki yeni projeye başlayacaklarını belirtti.

Kocaoğlu, "Balçova'da 3 bin 500 konutu jeotermal enerji ile ısıtacak sistemin ihalesi 4 Ocak 2008'de yapılacak. Bu sistemle Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki tüm konutlara jeotermal götürülmesi tamamlanmış olurken, Onur Mahallesi'nin de bir kısmı daha jeotermale kavuşmuş olacak. Narlıdere'de de 2 bin 900 konutu ısıtacak sistemin çalışmaları devam ediyor. 11 Aralık 2007'de ihale sürecini başlatmak üzere Kamu İhale Kurumu'na başvuracağız. İhaleyi ocak ayının ikinci haftasında yapmayı planlıyoruz. Kurulacak olan yeni jeotermal ısıtma sistemi ile Yenikale bölgesine enerji götürülecek. Böylece, Balçova ve Narlıdere'de 2009 kışında toplam 6 bin 400 konut daha jeotermale kavuşacak" diye konuştu.

Şu anda jeotermalle ısıtılan konut sayısının 24 bin 500 olduğunu kaydeden Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:

"Gelecek kışa bitecek olan yeni sistemde, ön ödemeli ve taksitli abonelik için başvuran yeni abonelere indirim kampanyası uygulamayı planlıyoruz. Bu yeni sistemlerdeki tüm aboneler kalorimetre ile ücretlendirilecekler. Böylece aboneler hem erken abonelikle kazançlı çıkacaklar, hem de kalorimetre sistemiyle kullandıkları kadar ödeyerek tasarruf etmiş olacaklar" dedi.

Kocaoğlu, alternatif ve temiz enerji kaynağı jeotermale yatırım yapmaya devam edeceklerini dile getirerek, "Balçova-Narlıdere Jeotermal Sistemi'ni tam kapasiteyle ve su kaybı olmadan çalıştırmak amacıyla 2006 yılında 20 sokakta 2 milyon YTL'lik, 2007 yılında da 43 sokakta 3 milyon YTL'lik olmak üzere toplam 5 milyon YTL'lik tesisat yenilemesi yapıldı. Yenileme çalışmaları kapsamında söz konusu sokaklardaki tüm borular ile Balçova Isı Merkezi'nin pompa ve boru sistemlerinin tamamı değiştirildi. Böylece 2 yıl önce saatte 350 ton olan su kaybı saatte 10 tona düştü" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermalde-kipirdanma-basladi_57862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!